If you were looking for an advertising medium that worked for segmented audiences, had prestige, had a long shelf life, and money was of no object, which of the following would you select?a. ​interactive adsb. ​magazinesc. ​direct maild. ​televisione. radio

Answers

Answer 1
Answer:

Answer:

The correct answer is the option B: magazines.

Explanation:

To begin with, in the case where the manager is looking for an advertising that has the characteristics of being medium and that worked for segmented audiences, with prestige and long shelf life then the correct option will be to choose a magazine that properly accomplish with the particularities of the case. The magazine will be targeted to one audience to the fact that it can not include all the topics that are in trend nowadays. Moreover, the magazine will also be of prestige in the case where it has several years in the industry and its name means something in the market. Therefore that a magazine will accomplish with all the characteristics that the advertiser is looking for.


Related Questions

Jordan (single, age 30), a real estate broker (self-employed), had the following income and expenses: Commission income 180,000 Medical insurance premium paid for his staff 10,000 Office staff salary expense 40,000 Medical insurance premium paid for himself 7,000 Office rental expense 30,000 Unreimbursed medical expenses paid for himself 5,000 Which of the following statement is correct? A. Jordan will report $93,000 as his business income (from Schedule C) and his AGI is $88,000. B. Jordan will report $100,000 as his business income (from Schedule C) and his AGI is 93,000. C. Jordan will report $110,000 as his business income (from Schedule C) and his AGI is $95,870. D. Jordan will report $100,000 as his business income (from Schedule C) and his AGI is $80,935. E. Jordan will report $100,000 as his business income (from Schedule C) and his AGI is $85,935.
In January, 2006, Findley Corporation purchased a patent for a new consumer product for $720,000. At the time of purchase, the patent was valid for fifteen years. Due to the competitive nature of the product, however, the patent was estimated to have a useful life of only ten years. During 2011 the product was permanently removed from the market under governmental order because of a potential health hazard present in the product. What amount should Findley charge to expense during 2011, assuming amortization is recorded at the end of each year?a. $480,000.b. $360,000.c. $72,000.d. $48,000.
If the inflation rate is positive power is ?. This situation is reflected in the ? Rate of return on an investment, which will be ? The ? Rate of return
An increase in the supply of capital will: Group of answer choices increase the real rental price of capital. decrease the real rental price of capital. increase the productivity of capital. decrease the real interest rate.
On January 1, 2021 M.T. Glass purchased the following investments: 1. 7,500 shares (representing 15%) of ZZ Company stock for $98,000 2. 25,000 shares (representing 40%) of AA Company stock for $440,000 M.T. Glass recorded the sale of some of its investments in 2022 as follows: 1. September 1 sold 5,000 shares of the ZZ Company stock for $76,000 2. December 31 sold 4,000 shares of the AA Company stock for $120,000 AA Company and ZZ Company reported the following information for the years 2021 and 2022: AA Company ZZ Company Net income in 2021 $260,000 $200,000 Dividends paid to M.T. Glass in 2021 $24,000 $15,000 Market value at Dec 31, 2021 $27 per share $22 per share Net income in 2022 $160,000 $225,000 Dividends paid to M.T. Glass in 2022 $41,000 $5,000 Market value at Dec 31, 2022 $24 per share $28 per share Calculate the amount of the realized gain reported in M.T. Glass' 2022 income statement resulting from the sale of the AA Company stock.

Delicious Desserts is thinking about ending the production of two types of ice cream. Financial data related to the products is provided below: Rum Raisin Blue Moon
Sales $680,000 $573,000
Variable expenses 246,000 219.000
Fixed expenses 468,000 364,000

If Delicious stops making Rum Raisin ice cream, it estimates it can eliminate 75% of the fixed costs associated with that product. Similarly, if it stops making Blue Moon, it estimates it can eliminate 70% of the fixed costs associated with that product.
Given these figures, which of the following statements is true?

A) Delicious would be worse off if it discontinues Rum Raisin and would be better off if it discontinues Blue Moon.
B) Delicious would be better off if it discontinues Rum Raisin and would be worse off if it discontinues Blue Moon.
C) Delicious would be better off if it discontinues both products.
D) Delicious would be worse off if it discontinues either product.

Answers

Answer:

The correct choice here is A)

Delicious would be worse off if it discontinues Rum Raisin and would be better off if it discontinues Blue Moon.

Explanation:

Lets look at the figures:

Step I

Calculate the Total Costs for each product.

Total Cost (TC) = Fixed Cost + Variable Cost

TC for Rum Raisin =

$246,000+ $468,000

= $714,000

TC for Blue Moon =

$219,000 + $ 364,000

= $ 583 000

Step II

The business estimates that it can eliminate it's Fixed cost to a certain degree. Lets look at each before we make a decision.

New TC for each business is given as below:

New TC for Rum Raisin if 75% of Fixed Cost is eliminated =

$246,000+ ($468,000 x 25%)

= $246,000 + $117,000

New TC for Rum Raisin Ice Cream = $363,000

New TC for Blue Moon if 70% of it's Fixed Cost is removed =

$246,000+ ($468,000 x 30%)

= $246,000 + $140,400

New TC for Blue Moon Ice Cream = $386,400

The company Delicious is better off eliminating the product with the highest TC all other factors remaining accounted for and taken into consideration.

The product which must go is Blue Moon Ice Cream.

Cheers!

Why should a manager in an international business care about the political economy of free trade or about the relative merits of arguments of free trade and protectionism

Answers

Answer:

The answer is explained below

Explanation:

To begin with, the policies that the goverments decide to implement in their countries tend to influece in a huge way the companies decisions and therefore its actions as well. Therefore that as a company manager of an international business he needs to stay very updated about the government policies over the countries where his company works. Moreover, the manager will understand that if there is free trade in a country then there will be no problems for his company to start selling there and obtaining the maximum profits as possible and if there is protectionism then the company will have to deal with the policies that the government implemented there. And that is why that as an international business manager he should really care about the policies of the country's government and if there is free trade of protectionism.

Salisbury Company uses the perpetual inventory system and had the following inventory & sales activity for the month of May 2019: Date Activity Quantity Unit Price 5/1 Beginning Inventory 175 $11.50 5/5 Purchase 200 $10.50 5/10 Sales 300 $25 5/15 Purchase 200 $12.50 5/20 Sales 250 $28 5/25 Purchase 150 $12.50 Using the LIFO method, determine the dollar value for Ending Inventory at the end of month of May. Round to the nearest cent.

Answers

Answer:

Total ending inventory $  2,162.5‬ LIFO perpetual method

Explanation:

At the time of each sale we determinate the last untis available for sale:

Beginning 175

Purchase 200

Slaes of 300

We use the entire 200 units purchase and 100 of the beginning inventory leaving

Beginning inventory of 75

Now, we continue:

Beginning inventory 75

5/15 purchase 200

Sales of 250 units

we use the entire 200 untis form the purchase and 50 units from beginning inventory

leaving

Beginning inventory 25 at 11.50 = 287.5

5/25 purcahse 150 units at 12.50 = 1875  

Total ending inventory                    2,162.5‬

Jess wants to work as a public relations Specialist what academic requirements should he complete (A) bachelors degree (B) on the job training a (C) a technical program (D) a doctorate degree (E) hi school

Answers

Answer:

A

Explanation:

Answer:

"A 4-year bachelor's degree in a PR-related area like journalism, marketing or communications is frequently required for entry-level positions."-Google

So the answer should be A.

Slapshot Company makes ice hockey sticks. Last week, direct materials (wood, paint, Kevlar, and resin) costing $28,000 were put into production. Direct labor of $28,000 (10 workers x 100 hours x $28 per hour) was incurred. Manufacturing overhead equaled $55,000. By the end of the week, the company had manufactured 5,600 hockey sticks.1.Calculate the total prime cost for last week.$2. Calculate the per-unit prime cost. Round your answer to the nearest cent.$ per unit3. Calculate the total conversion cost for last week.$4. Calculate the per-unit conversion cost. Round your answer to the nearest cent.$ per unit

Answers

Answer:

Part 1. Calculate the total prime cost for last week

Direct materials                    28,000

Add Direct labor                   28,000

Prime Cost                             56,000

Part 2. Calculate the per-unit prime cost

per-unit prime cost=$56,000/5,600

                                 =$10.00

Part 3. Calculate the total conversion cost for last week

Direct labor                                 28,000

Add Manufacturing Overheads 55,000

Total conversion cost                83,000

Part 4. Calculate the per-unit conversion cost.

per-unit conversion cost=$83,000/5,600

                                         =$14.82

Explanation:

Part 1. Calculate the total prime cost for last week

Prime Cost = Direct Materials + Direct Labor

Part 2. Calculate the per-unit prime cost

Per Unit Prime Cost = total prime cost/number of units manufactured

Part 3. Calculate the total conversion cost for last week

Conversion Cost = Direct Labor + Manufacturing Overheads

Part 4. Calculate the per-unit conversion cost.

Per-unit conversion cost =Total Conversion Cost / number of units manufactured

Final answer:

The total prime cost last week was $56,000, and the per-unit prime cost was $10. The total conversion cost was $83,000, and the per-unit conversion cost was $14.82.

Explanation:

The prime cost is calculated by adding the costs of the direct materials and direct labor. Therefore, the total prime cost for Slapshot Company last week was $28,000 (direct materials) + $28,000 (direct labor) = $56,000.

The per-unit prime cost is calculated by dividing the total prime cost by the number of units produced. Therefore, it is $56,000 ÷ 5,600 hockey sticks = $10 per unit (rounded to the nearest cent).

The conversion cost is calculated by adding the cost of direct labor and manufacturing overhead. Therefore, the total conversion cost last week was $28,000 (direct labor) + $55,000 (overhead) = $83,000.

The per-unit conversion cost is calculated by dividing the total conversion cost by the number of units produced. Therefore, it is $83,000 ÷ 5,600 hockey sticks = <-strong>$14.82 per unit (rounded to the nearest cent).

Learn more about Cost Calculation here:

brainly.com/question/34783456

Boney Corporation processes sugar beets that it purchases from farmers. Sugar beets are processed in batches. A batch of sugar beets costs $53 to buy from farmers and $18 to crush in the company's plant. Two intermediate products, beet fiber and beet juice, emerge from the crushing process. The beet fiber can be sold as is for $25 or processed further for $18 to make the end product industrial fiber that is sold for $39. The beet juice can be sold as is for $32 or processed further for $28 to make the end product refined sugar that is sold for $79.Which of the intermediate products should be processed further?

Garrison 16e Rechecks 2017-09-13, 2017-11-11

Multiple Choice

beet fiber should be processed into industrial fiber; beet juice should NOT be processed into refined sugar

beet fiber should be processed into industrial fiber; beet juice should be processed into refined sugar

beet fiber should NOT be processed into industrial fiber; beet juice should be processed into refined sugar

beet fiber should NOT be processed into industrial fiber; beet juice should NOT be processed into refined sugar

Answers

Answer:

Beet fiber should NOT be processed into industrial fiber; beet juice should be processed into refined sugar

Explanation:

A company should process further a product if the additional revenue from the split-off point is greater than than the further processing cost.

Also note that all cost incurred up to the point of crush are irrelevant to the decision to process further

Product        Additional Rev.    Further process cost.     Net income(loss)

Fiber              14 i.e (39 -25)                  18                                     (4)

Juice              47.i,e  (79- 32) i.e           28                                    19

The beet fiber should not be process further  while the beet juice should be be processed further into refined sugar . Processing Beet Juice further will generate additional income of 19 per unit