Answer:
4 pack priced at £2.04 is better value deal.
Step-by-step explanation:
The 4 pack is priced at £2.04
cost of one pack will be equal total price divided by no. of roll in one pack
cost of one pack will be £2.04 /4 = £0.51
The 9 pack is priced at £4.68
cost of one pack will be £4.68 /9 = £0.52
As price per toilet roll for 4 pack is £0.51 which is less than
price per toilet roll for 9 pack which is £0.52
4 pack priced at £2.04 is better value deal.
Answer:
4 pack priced at £2.04 is better value deal.
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
A pie was cut into 8 equal slices. Ruben ate 3/4 of the pie.
We have tell how many slices Ruben ate.
Since a pie was cut in 8 pieces that means 1 piece is 1/8th part of pie.
Since Ruben ate 3/4 of pie that means 6/8 of pie was finished by Ruben.
This clearly says that out of 8 pieces 6 pieces Ruben has eaten.
What is the solution to the system of equations?
A) (1, 4)
B) (4, 1)
C) (7, 4)
D) (2.5, 5.5)
Assuming that you mean that the equation of line c is
We can deduce that the slope of line c is
since the slope is the coefficient multiplying x in the equation of a line. Since we want line d to be perpendicular to line c, their slope must be in the following relationship:
So, line d has slope 3/4 and passes through point (4,-4). Use the equation
to find the equation of line d, where
Answer:
x=30⁰
Step-by-step explanation:
4x-55+3x+25=180
7x-30=180
7x=210
x=30⁰
Proof
3(30)+25=115
4(30)-55=65
115+65=180⁰