the value of a car is 28,000 bit it is depreciating 12% per year how much will the car be worth in 8 years

Answers

Answer 1
Answer:

Answer:

The value of the car in 8 years is : v(t)=69,326 rounded to the nearest dollar, yet if not rounded to the nearest dollar then it is 69,326.968936

Step-by-step explanation:

v(t)=28,000(1.12)^8

v(8)=69,326


Related Questions

What is the slope of the line that passes through the points (7, -4) and (7, 0)? A. Undefined (vertical line) B. 0 (horizontal line) C. 1 D. Infinity
What is the surface area of this cylinder?Use a * 3.14 and round your answer to the nearest hundredth.28 ft-----------15 ftsquare feetSubmit
Rays of light incident on a lens and parallel to the principal axis of the lens converge
How to solve 2/4 of 4
Explain why the binomial distribution would be classified as a discrete analytic probability distribution.

Please help with this, and please show me the steps to getting the answers

Answers

1. 48:4
2. 2:88
3. 150:3

How many hours is 11:45 am to 1:00 pm?

Answers

1 hour and 15 minutes
hope it helped you

Which equation can be used to represent six added to twice the sum of a number and four is equal to one-half of the difference of three and the number?

Answers

six added to twice the sum of a number and four is equal to one-half of the difference of thee and the number.

Let x be the number.

6 + 2(x + 4) = 1/2 * (3-x)

Find the value of x.

6 + 2x + 8 = 3/2 - x/2
2x + x/2 = 3/2 - 8 - 6
2x + x/2 = 3/2 - 14
2(2x + x/2) = 2(3/2 - 14)
4x + x = 3 - 28
5x = -25
x = -25/5
x = -5

To check: x = -5

6 + 2(x + 4) = 1/2 * (3-x)

6 + 2(-5+4) = 1/2 * (3 - (-5))
6 + 2 (-1) = 1/2 * (3 + 5)
6 - 2 = 1/2 (8)
4 = 4

Answer: Opion  A

(A) 6 + 2(X + 4)= 1/2(3-X) <=========+ 100 %

Step-by-step explanation:

Toilet rolls come in packs of 4 and 9the 4 pack is priced at 2.04 pound
the 8 pack is prices at 3.68 pound
by calculating the price per roll, determine which pack is better value.
show your working

Answers

Answer:

8 pack.

Step-by-step explanation:

For the 4 pack, price per roll =  2.04 / 4  =  £0.51

For the 8 pack, price per roll =  3.68 / 8  =  £0.46.

The sum of two consecutive even integers is 226. What is the larger integer?

Answers

114. This would make 112 the smaller one114+112-------226
114 

BECAUSE...
1st integer=n
n+1
n+(n+2)=226
2n+2=226
n=112
larger would be n+2=114

Glenn Andrews recently bought a new motorbike for $3,950. If he had to pay 6 percent sales tax on the

Answers

the total amount of money he had to pay for the bike is $3,954.02 because 6 percent of 7 is 4.2