The price of per ounce of strawberries is $ 0.25.
To understand more, check below explanation.
As we know that,
One pound = 16 Ounce
Since, Jill bought a pound of strawberries for $4
It means that,
Price of 16 Ounces of strawberries = $ 4
So taht, Price of one ounce of strawberries
Hence, the price of per ounce of strawberries is $ 0.25.
Learn more about the pounds and ounce here:
( 11 + 4) ÷ 3 × √64
Answer:
oh i used an algebra helper and got that answer i had, but i searched on googIe after that and got 40
Answer:
40
Step-by-step explanation:
Following the order of operations you need to do the parenthases first and 11+4 is 15. Then you divide that by 3 which is 5. Then you are going to need to multiply 5 × √64 which the square root of 64 is 8 so you multiply 5 × 8 which is 40.
x2 + 5 = 3x - 3
2x+ 5 = 3x - 3
2x + 5 = 31x - 3)
Answer:
Answer = 2x+5 = 3x-3
Step-by-step explanation:
1) one number is five more than another
wehavetwonumbershere:xandx+5
2) sum is three less than three times the smaller
sum(x+x+5)=threeless(-3)threetimessmaller(3x)
So,combiningallboldnumbers:
2x+5=3x-3
dilation by a scale factor of 2, then a reflection over the x-axis
dilation by a scale factor of 1/2, then a rotation of 180° about the origin
dilation by a scale factor of 1/2. then a reflection over the x-axis
Answer:
C : dilation by a scale factor of 1/2, then a rotation of 180° about the origin
Step-by-step explanation:
Express your answer as a whole number.
_____cm