Determine how much cost one ounce in both cases:
1. Brand A: 14 ounces for $44.66, then 1 ounce costs
2. Brand B: 20 ounces for $63.80, then 1 ounce costs
As you can see both brands cost the same per ounce.
Answer: correct choice is A.
Both brands have the same cost which is 3.19 dollars/ounce. The correct answer is option A.
In mathematics, divides left-hand operands into right-hand operands in the division operation.
To determine which brand is the better buy, we need to compare the cost per ounce of each brand.
For brand A:
Cost per ounce = 44.66/14
Apply the division operation,
Cost per ounce = 3.19 dollars/ounce
For brand B:
Cost per ounce = 63.80/20
Cost per ounce = 3.19 dollars/ounce
Therefore, both brands have the same cost per ounce.
Hence, the correct answer is option A.
To learn more about the division operation click here :
#SPJ5
Answer:
x = 3
Step-by-step explanation:
-12–x = -15
15 - 12 = x
x = 3
Answer:
B. 88!!!
Step-by-step explanation:
Answer:
Hi,
Step-by-step explanation:
1) f(x) = x3 − 6x2 − 27x + 140
2) f(x) = x3 − 6x2 − 20x + 27
3) f(x) = x3 − 20x2 − 27x + 35
4) f(x) = x3 − 20x2 − 35x + 140
Answer: 1) f(x) = x3 − 6x2 − 27x + 140
Which of the following is a polynomial with roots 4, −5, and 7?
Question 4 options:
1) f(x) = x3 − 6x2 − 27x + 140
2) f(x) = x3 − 6x2 − 20x + 27
3) f(x) = x3 − 20x2 − 27x + 35
4) f(x) = x3 − 20x2 − 35x + 140
Step-by-step explanation:
I just did the assignment and the correct answer was 1). f(x) = x3 − 6x2 − 27x + 140. Hope this helps.
Good Luck!!