Answer and Explanation:
According to the scenario, journal entry for the given data are as follows:
(a).
Vacation Pay Expenses A/c Dr. $40,000
To Vacation Pay Payable A/c. $40,000
(Being vacation pay for the period is recorded)
(b).
Pension Expenses A/c Dr. $222,750
To Cash A/c. $185,000
To Unfunded Pension Liabilities A/c $37,750 ( $225,750 - $185,000)
( Being pension benefit for the period is recorded)
Answer:
See the explanation below:
Explanation:
a- Calculate ROE and EPS under each of the economic scenarios before any debt is issued.
Under an expansion
Earnings before interest and taxes (EBIT) = $23,000 * (100% + 20%) = $27,600
Earnings after taxes = $27,600 * (100% - 35%) = $17,940
Return on equity (ROE) = Earnings after taxes / Total market value of equity = $17,940 / $180,000 =
0.0997, or 9.97%
Earnings per share (EPS) = Earnings after taxes / Number of shares of stock outstanding = $17,940 /
6,000 = $2.99 per share
Under a recession
Earnings before interest and taxes (EBIT) = $23,000 * (100% - 30%) = $16,100
Earnings after taxes = $16,100 * (100% - 35%) = $10,465
Return on equity (ROE) = Earnings after taxes / Total market value of equity = $10,465 / $180,000 =
0.0581, or 5.81%
Earnings per share (EPS) = Earnings after taxes / Number of shares of stock outstanding = $10,465 /
6,000 = $1.74 per share
b- Repeat part a, assuming that the company goes through with the capitalization.
Under an expansion
Earnings before interest and taxes (EBIT) = $23,000 * (100% + 20%) = $27,600
Interest on debt = $75,000 * 7% = $5,250
Page 2 of 2
Earnings after interest = $27,600 - $5,250 = $22,350
Earnings after taxes = $22,350 * (100% - 35%) = $14,527.50
Return on equity (ROE) = Earnings after taxes / Total market value of equity = $14,527.50/ $180,000 =
0.0807, or 8.07%
Earnings per share (EPS) = Earnings after taxes / Number of shares of stock outstanding = $14,527.50 /
6,000 = $2.42 per share
Under a recession
Earnings before interest and taxes (EBIT) = $23,000 * (100% - 30%) = $16,100
Interest on debt = $75,000 * 7% = $5,250
Earnings after interest = $16,100 - $5,250 = $10,850
Earnings after taxes = $10,850 * (100% - 35%) = $7,052.50
Return on equity (ROE) = Earnings after taxes / Total market value of equity = $7,052.50 / $180,000 =
0.0392, or 3.92%
Earnings per share (EPS) = Earnings after taxes / Number of shares of stock outstanding = $7,052.50 /
6,000 = $1.18 per share
c- Calculate the percentage changes in EPS when the economy expands or enters a recession.
Percentage change under expansion = ($2.42 - $2.99)/$2.99 = 0.1902 decrease, or 19.02% decrease.
Percentage change under recession = ($1.18 - $1.74)/ $1.74 = 0.3218 decrease, or 32.18% decrease
Answer:
Governance Form.
Explanation:
The buyer has the right to request a copy of several documents, including the Governance Form. This form summarizes the board of directors and unit rights.
Explanation:
There is no clear purposeful in the business writing above.
For it to be a message that effectively communicates the main information that you want to transmit, it is important that the message is written in the most objective and accurate way possible, so that there is no communication noise and so that the message reaches the receiver and the message is understood. central purpose of the message effectively.
Answer:
Price of Bond = 585.43
Explanation:
The value of the bond is the present value(PV) of the future cash receipts expected from the bond. The value is equal to present values of interest payment plus the redemption value (RV).
The question does not provide information about interest payment therefore the price of the bond is the present value.
PV of redemption Value
PV = F × (1+r)^(-n)
F-1000, r-0.055, n- 10 ×2
PV = 1,000 × 1.055^(-10)
PV = 585.43
Price of Bond =$ 585.43
Answer:
$155 per unit
Explanation:
Calculation for what The absorption costing unit product cost was:
Using this formula
Absorption costing unit product cost = Direct material + Direct labour + Variable manufacturing overheads + (Fixed manufacturing overheads / Number of units produced)
Let plug in the formula
Absorption costing unit product cost = $60+ $54+ $4 + ( $ 236,800/6,400 )
Absorption costing unit product cost =$60+ $54+ $4 + $37
Absorption costing unit product cost = $155 per unit
Therefore The absorption costing unit product cost was:$155 per unit
Answer:
The journal entry is as follows:
Interest expense $961,388.00
Discount on issue of bond $61,388.00
Cash $900,000.00
Explanation:
In order to prepare the journal entry we have to calculate first the interest expense and the cash.
Therefore, Interest expense= ($19,227,757×10%×6/12)=$961,388.00
Cash=$20,000,000×9%×6/12= $900,000
By difference then, the discount on bond payable=$961,388-$900,000
=$61,388.
Hence, the journal entry is as follows:
Interest expense $961,388.00
Discount on issue of bond $61,388.00
Cash $900,000.00