Answer:
(x)= -9
Step-by-step explanation:
because 4×9=36 and there is a negative sing in front of the nine do the answer would be 4×-9=-36. A negative times a positive I'd a negative.
2y – 4x =
Answer:
-10
Step-by-step explanation:
B.Point
C.Plane
D.Ray
Point.
This is one of the classic problems of Euclidean geometry.
The angle is determined by three points, we call it A, B, C, with A ≠ C and B ≠ C.
We denote an angle with three points and a symbol ∠. The middle point is always the vertex. We can also give angle names only with vertices. For example, based on the attached image, the angle can be denoted as ∠BAC, or ∠CAB, or ∠A.
Types of Angles
Note:
Undefined terms are the basic figure that is not defined in terms of other figures. The undefined terms (or primitive terms) in geometry are a point, line, and plane.
These key terms cannot be mathematically defined using other known words.
Keywords: the definition of an angle, the undefined term, line, point, line, plane, ray, endpoint, acute, obtuse, right, straight, Euclidean geometry
The definition of an angle uses the undefined term is . Option (B) is correct.
Further Explanation:
Given:
The options are as follows,
A. Line
B. Point
C. Plane
D. Ray
Explanation:
A point is a location on the graph or at any surface.
A line is the distance between the two points that extends to infinite in both directions.
A ray is defined as the distance between the two points that extends to infinite in one direction.
Plane extends in two dimensions.
The definition of an angle uses the undefined term is . Option (B) is correct.
Option (A) is not correct.
Option (B) is correct.
Option (C) is not correct.
Option (D) is not correct.
Learn more:
Answer details:
Grade: High School
Subject: Mathematics
Chapter: Line and Rays
Keywords: definition, angle, undefined term, line, point, ray, plane, an angle, points, extend, infinite.
3 lbs. for $6.90
Click on the correct answer.
Answer:
2 lbs. for $4.50
Step-by-step explanation:
Do a ratio
2 : 4.50
You want to see how much it cost per pound, so divide them by 2
2 ÷ 2 : 4.50 ÷ 2
1 : 2.25
So per pound, the hamburger will cost $ 2.25
________________________________________________________
3 : 6.90
You want to see how much it cost per pound, so all you need to do is divide them by 3
3 ÷ 3 : 6.90 ÷ 3
1 : 2.3
So for the first one, it cost 2.25 per pound, and for the second one, it cost 2.3 per pound....the one that is better will be 2.25 because it cost 5 cents less than the second one
Hope this helped!
Have a supercalifragilisticexpialidocious day!