Shari bought 2 1/2 yard of fabricfor $7.99 per yard. She used 3/4 of fabric to make decorative pillows. How much money could Shari have saved by only buying the amount of fabric that she used? Write your answer in dollars and round to the nearest tenth.

Answers

Answer 1
Answer: First, calculate how much Shari paid in total for 2.5 yards of fabric. Since each yard costs $7.99, you would multiply the number of yards Shari bought by the price per yard:
7.99×2.5=19.975, which rounds to $19.98

Then, calculate how much fabric Shari actually used:
(3/4)×2.5 yds= 1.875 yards

Next, calculate how much Shari would have paid if she only bought the amount of fabric that she used (1.875 yards):
7.99×1.875=14.98125, which rounds to $14.98

Lastly, to find the amount Shari could have saved, subtract $14.98 from the amount Shari actually paid, $19.98:
19.98-14.98=5. 
So, the final answer would be that Shari could have saved $5.

Related Questions

Suppose two 1-6 number cubes are rolled. find the probability of each outcome. P(1 or 5)
Please help me on problem 8 and 9 of my teacher created problem
Whats the ratio of 72 to 126
Jonas is making a map of his neighborhood for a school project. He knows that his house is 1.2 miles from the park. If every 0.25 ft on his map represents 0.8 mile, how far will his house be from the park on the map?
PLEASE HELP!!!!!!!!!Let x^2+bx+c = 0 be a quadratic whose roots are each two more than the roots of 3x^2-5x-7. What is c?

in a game of checkers there are 12 red pieces and 12 black game pieces.Julio is setting up the board to begin playing. what is the probability that the first two checkers he pulls from the box at random will be two red checkers

Answers

2 out of 24 or 2/24! 

Circle the number that makes each equation true.

Answers

For the first one, the answer is -51

I'm sorry, but I don't know the answer for the second one. Either way, I hope this helped you.

660 divided by 15 is the same as ____ x ? = _________ + _____ = _____ (Please help fill in the blanks!)

Answers

B.B. chjvk u bolhh♌️

If 24 pencils cost $1.20 then how much does one pencil cost?

Answers

Answer:

$0.05

Step-by-step explanation:

1.20 divided by 24

Answer:

The cost is $.05   or 5 cents per pencil

Step-by-step explanation:

Take the cost and divide by the number of pencils

1.20 /24

.05

The cost is $.05   or 5 cents per pencil

Find the volume of the composite figure. please!

Answers

52ft cubed, because 4 times 2 times two plus 6 times 2 plus 3 equals 52.

Answer:

44

Step-by-step explanation:

What is the prime factorization of 400

Answers

The prime factorization of 400 is

2 x 2 x 2 x 2 x 5 x 5

In exponent form:

2^4 x 5^2

Hope this helps!
the prime factorization is 2x2x2x2x5x5


400     
 /  \     
2 200     
    /  \    
 2  100     
     /  \   
  
  2     50  
   
        /  \  
   
       2  25 
    
          /  \ 
  
         5  5