The value of a car is $30,000 and depreciates at a rate of 6.5% each year.What will the value of the car be after 5 years? Round to the nearest cent.

Answers

Answer 1
Answer:

Answer:$20250

Step-by-step explanation:

6.5% of 30000

6.5/100 x 30000

(6.5 x 30000)/100

195000/100=1950

First year depreciation 30000-1950=28050

Second year=28050-1950=26100

Third year=26100-1950=24150

Fourth year=24150-1950=22200

Fifth year=22200-1950=20250


Related Questions

A fisherman uses a spring scale to weigh a tilapia fish. He records the fish weight as a kilograms and notices that the spring stretches b centimeters. Which expression represents the spring constant (1 =9.8 )? A). 980ab B). 9.8ab C). 9.8ab D). 980ab
What is the w 4w+3w=63
Which of the following ratios is equivalent to 12/20? Answers A. 3/10 B. 5:3 c. 120 to 200 D. 60/80
Find the sum? Enter your answer in simplest form 1/8 +5/6
Miko has a vast collection of books in her library. English books make up 38of her collection. 57of the remaining books are Chinese books and the rest are German books. How many books are there in her book collection if there are 75 Chinese books?

Calculate: (Round two decimal places for final answer)

3gallons (gal) =_____liters (L)

Answers

Answer:

3gallons (gal) = 11.35 liters

Step-by-step explanation:

This can be solved as a rule of three problem.

In a rule of three problem, the first step is identifying the measures and how they are related, if their relationship is direct of inverse.

When the relationship between the measures is direct, as the value of one measure increases, the value of the other measure is going to increase too.

When the relationship between the measures is inverse, as the value of one measure increases, the value of the other measure will decrease.

Unit conversion problems, like this one, is an example of a direct relationship between measures.

Each gallon has 3.78L. So

1 gallon - 3.78L

3 gallons - xL

x = 3*3.78

x = 11.35 liters

3gallons (gal) = 11.35 liters

What is the slope of line segment E F?
A)1/3
B)3/2
C)2/3
D)-3/2

Answers

Step-by-step explanation:

the picture even tells you the formula.

what ? you cannot do these simple subtractions yourself ? what don't you understand there ? please tell me, so that I can help you with that.

as the formula says, the slope is y difference / x difference between the 2 points.

E = (-2, -4)

F = (2, 2)

for the difference calculation it is just important that you do both in the same direction.

x difference = 2 - -2 = 4

y difference = 2 - -4 = 6

so the slope is 6/4 = 3/2

therefore, B 3/2 is the correct answer

that's it. that is all there was to this.

FYI - the slope indicates how many units y changes, when x changes a certain amount of units when you go from one point on the line to another.

Solve equation by using the quadratic formula.[x^{2} + 4x = -4

a. x = -2

b. x = -4

c. x = -4, x = 4

d. x = 0, x = 4

Answers

ANSWER IS C because I looked it up

The Ericsson method is one of several methods claimed to increase the likelihood of a baby girl. In a clinical​ trial, results could be analyzed with a formal hypothesis test with the alternative hypothesis of pgreater than​0.5,which corresponds to the claim that the method increases the likelihood of having a​ girl, so that the proportion of girls is greater than 0.5. If you have an interest in establishing the success of the​ method, which of the following​ P-values would you​ prefer: 0.999,​ 0.5, 0.95,​ 0.05, 0.01,​ 0.001? Why?

Answers

Answer:

0.001

Step-by-step explanation:

Here, the aim is to support the null hypothesis, Ha. Where Ha: p > 0.5. Which means we are to reject null hypothesis H0. Where H0: p = 0.5.

The higher the pvalue, the higher the evidence of success. We know If the pvalue is less than level of significance, the null hypothesis H0 is rejected.

Hence the smallest possible value 0.001 is preferred as the pvalue because it corresponds to the sample evidence that most strongly supports the alternative hypothesis that the method is effective

A Pew Internet poll asked cell phone owners about how they used their cell phones. One question asked whether or not during the past 30 days they had used their phone while in a store to call a friend or family member for advice about a purchase they were considering. The poll surveyed 1003 adults living in the United States by telephone. Of these, 462 responded that they had used their cell phone while in a store within the last 30 days to call a friend or family member for advice about a purchase they were considering.A) Identify the sample size and the count.
B) Calculate the sample proportion.
C) Explain the relationship between the population proportion and the sample proportion.

Answers

Answer:

Given:

n = 1003

p' = (462)/(1003) = 0.4606

q = 1 - 0.4606 = 0.5394

a) The sample size and count.

Here the sample size is the number that took part in the poll. It is denoted as n = 1003.

The count is the number that answered yes. Count = 462

b) The sample proportion.

The formula for sample proportion is: p' = (x)/(n)

Therefore, sample proportion =

p' = (462)/(1003) = 0.4606

c) The relationship between population proportion and sample proportion.

Since the sample size is greater than 30 (n>30), the sample size is large. Hence, for a large sample, the population proportion is approximately equal to the sample proportion.

This means the population proportion, p = 0.4606

Answer:

A) Sample size n=1003

Count x=462

B) Sample proportion p=0.46

C) The population proportion can be estimated with a confidence interval, with the information given by the sample proportion.

The 95% confidence interval for the population proportion is (0.429, 0.491).

Step-by-step explanation:

A) The sample size include all the adult that answer the poll. The sample size is then n=1003.

The count is the number of adults that answer Yes in this case. The count is x=462.

B) The sample proportion can be calculated dividing the count by the sample size:

p=(x)/(n)=(462)/(1003)=0.46

C) The population proportion is not known. It can only be estimated with the information given by samples of that population. The statistical inference is the tool by which the sample information can be used to estimate the population characteristics.

With the sample proportion p we can estimate a confidence interval for the population proportion.

We can calculate a 95% confidence interval.

The standard error of the proportion is:

\sigma_p=\sqrt{(p(1-p))/(n)}=\sqrt{(0.46*0.54)/(1003)}\n\n\n \sigma_p=√(0.00025)=0.0157

The critical z-value for a 95% confidence interval is z=1.96.

The margin of error (MOE) can be calculated as:

MOE=z\cdot \sigma_p=1.96 \cdot 0.0157=0.031

Then, the lower and upper bounds of the confidence interval are:

LL=p-z \cdot \sigma_p = 0.46-0.031=0.429\n\nUL=p+z \cdot \sigma_p = 0.46+0.031=0.491

The 95% confidence interval for the population proportion is (0.429, 0.491).

We have 95% that the population proportion is within this interval

*An isosceles trapezoid ABCD has bases AD = 17cm, BC = 5cm, and leg AB = 10 cm. A line is drawn through vertex B so that it bisects diagonal AC
and intersect
AD
at point M. Find the area of ΔBDM. What is the area of ABCD?

Answers

The diagram is attached below

The midpoint of AC is E. The ΔMAE is congruent to ΔBCE, and the sides MA = BC = 5 cm. Also MD = 17 -5 = 12 cm

From the figure we can see that the height of the trapezoid is 8cm

The height of trapezoid is the difference between the x axis and the BC that is 8cm

The triangle BDM has base 12 cm and height 8 cm.

Area of triangle = (1)/(2) * base * height

A = (1)/(2) * 12 * 8 = 48 cm²

2. The area of trapezoid ABCD formula is

A = (base_1 + base_2)/(2)* height

base 1= 17cm , base2= 5cm , height = 8cm

A = (17 + 5)/(2)* 8

A = 88 cm²

Asked and answered elsewhere.
brainly.com/question/9635743