Draw a triangle that is both a right triangle and an isosceles triangle. You can use either pencil and paper, or a draw program. 2.Label the angles. What are the measurements of the angles that are not equal to 90 degrees? 3.Describe the two sides opposite the angles that are not equal to 90 degrees. 4.Now draw an equilateral triangle. Label the measurements of the angles. Can an equilateral triangle ever be a right triangle too? Explain your answer. 5.Finally, draw a right triangle. Can this triangle ever have an obtuse angle? Explain your answer.

Answers

Answer 1
Answer: 2. measurements can be any to complementary angles.
   for example, 60 & 30
3. the 2 sides are equal. Since it is an isosceles triangle.
4.an equi.triangle can never be right angled. Since, all angles are 60° in an             equi.triangle.
5. right triangle can never have an obtuse angle since one angle is already          90°. therefore the other two agles are supposed to be acute angles.[ since        sum of all angles in a triangle is 180°]

Related Questions

(2x to the 5th power) 3x to the 3/5th power
PLEASE HELP!! Look at triangle WXY What is the length (in centimeters) of the side WY of the triangle?
You are selling tickets to a play. You have sold (3t+2) tickets for $5 each and (2t+5) tickets for $7 each. Write an expression that represents the total amount of money received for the tickets that have been sold
What is the volume of a cuboid measuring 5cm by 6cm by 7cm
if 18 inches is equal to 1 1/2 feet, how many feet long is a 36 inch board? A 72 inch board? A 144 inch board?

The trucking company also needs to deliver 1 2/3 tons of oak logs and 1 7/12 tons of maple logs. Which load weighs more?

Answers

the oak logs weigh more because 2/3= 8/12

Final answer:

To determine which load is heavier, oak logs weighing 1 2/3 tons or maple logs weighing 1 7/12 tons, we convert these to improper fractions and find that 44/12 tons (oak logs) is heavier than 19/12 tons (maple logs).

Explanation:

To determine which load weighs more, we must compare 1 2/3 tons of oak logs and 1 7/12 tons of maple logs. First, we need to convert these mixed numbers into improper fractions. For the oak logs, we multiply 3 (the whole number) by 3 (the denominator) and add 2 (the numerator), giving us 11/3 tons. For the maple logs, we multiply 1 by 12 (the denominator) and add 7 (the numerator), giving us 19/12 tons.

To compare, we convert these fractions so they have a common denominator:

11/3 tons is equal to 44/12 tons when multiplied by 4/4.

19/12 tons remains unchanged as it already has the common denominator of 12.

Now we compare 44/12 (oak logs) and 19/12 (maple logs). 44/12 tons is greater than 19/12 tons, so the load of oak logs weighs more than the load of maple logs.

Learn more about Comparing Weights here:

brainly.com/question/33449705

#SPJ2

A ski club charges a $45 membership fee plus $18 to rent ski equipment per day. Which of the following equation can be used to find the total cost of membership at the club, when renting equipment for X days?

Answers

Answer:

y = 45 + 18x. The $45 is a constant number, and you add $18 for very additional day.

45+(18x)

if x equals the number of days

What is the answer of 7a-6+8a

Answers

Answer: 15A-6

Step-by-step explanation:

put 7a and 8a together and leave -6

15A-6 add 7and 8 and get 15 and you keep 6

4) Arnold ate breakfast at a restaurant. His total came to $76.75. There is an 8% sales tax and 15% tip. What is Arnold's total cost? Show all your work and label all your answers.all your answers.

Answers

Answer:

The total cost is $95.32.

Step-by-step explanation:

Given:

Total came to $76.75. There is an 8% sales tax and 15% tip.

Now, to find the total cost.

8% sales tax is there so we calculate the amount after adding sales tax:

$76.75 + 8% of $76.75

76.75+(8)/(100)* 76.75

76.75+0.08* 76.75

76.75+6.14

82.89

The cost after sales tax is $82.89.

Now, the cost after 15% tip:

$82.89 + 15% of $82.89

82.89+(15)/(100)* 82.89

82.89+0.15* 82.89

82.89+12.43

95.32

The cost after the tip is $95.32.

Therefore, the total cost is $95.32.

Taylor can make one banner out of yards of fabric. How many banners can he make with yards of fabric?

Answers

As stated before in the equation, Taylor can make one banner out of yards of fabric.

Jan received -22 points on her exam. She got 11 questions wrong out of 50 questions. How much was Jan penalized for each wrong answer?

Answers

-22 divided by 11 equals -2.
Jan was penalized -2 points for each question answered incorrect.