Answer:
D
Step-by-step explanation:
because in the graph you can see that it is not tilting to one specific direction
11 / 2.75 = 4
2 * 2.75 = 5.5
11 - 5.5 = 5.5.
Milliw paid $5.50 more than she would have if she bought them on sale. The work should explain the answer. She spent $11 on 2.75 lbs of cheeries when she could've spent half of that on cherries which were on sale.
Answer:
divide the cost by the number of pounds she bought to obtain the cost of one pound
11 divided by 2 3/4
since 2 3/4 = 11/4 and 4/11 is the reciprocal of 11/4
11 divided by 2 3/4 = 11 divided by 11/4 = 11 times 4/11 = 4
meaning she bought it at a price of 4$ per pound
then you find the difference between the price she paid from the price they are on sale
4 - 2 = 2
The LCM of the numbers 2, 6 and 11 is
Given are three numbers: 2, 6 and 11.
We can find the LCM using the prime factorization method.
List the prime factors of these numbers.
2 = 2
6 = 2 × 3
11 = 11
LCM = product of the highest power of the primes.
LCM = 2 × 3 × 11
= 66
Hence the lcm is 66.
Learn more about LCM here :
#SPJ6
Answer:
Step-by-step explanation:
What you are asking is to fill in the blank in the following sentence.
_______ % off this imported futon.
Solution
500 x/100 = 425 Divide the left by 100
5x = 425 Divide both sides by 5
5x/5 = 425/5 Simplify
x = 85
That is not the answer. That is the % paid.
The reduction is 100% - 85% = 15%
So your blank would contain 15%
Check
15% of 500 = 15/100 * 500 = 75 which is what they the store is offering you off.