Answer:
0.73170731707
Step-by-step explanation:
Answer:
About 0.73
Step-by-step explanation:
30/41 is about 0.73
cheese omelet?
Answer:
$1.40 more
Step-by-step explanation:
Let's say:
A costs $z
and
B costs $y
A is more expensive than B. That means z is greater than y. When we will be asked to find HOW MUCH MORE A costs than B, we will have to subtract the smaller dollar value (which is y) FROM the larger dollar value (which is z).
So, we would say A costs more than B by ($z - $y).
Similarly, in this problem, see attached image, the HAM AND CHEESE costs MORE ($4.95) than the CHEESE ONLY ($3.55). How much more??
To find this, we subtract smaller value (3.55) from the larger value (4.95). Thus we have:
Ham and cheese omelet costs $1.40 more than cheese omelet.
Answer:
1.40
Step-by-step explanation:
Dawn ate 6 grams of chocolate.
Division method is used to distributing a group of things into equal parts. Division is just opposite of multiplications. For example, dividing 20 by 2 means splitting 20 into 2 equal groups of 10.
Given that;
Dawn bought 12 grams of chocolate.
Here, She ate half of the chocolate.
Hence, The amount of eat chocolate = 12 / 2 grams
= 6 grams
Learn more about the divide visit:
#SPJ2
Impossible; the only possible products greater than 25 (30 and 36) are even.