Pls simplify !
−10x2 − 39x + 4
−15x2 − 21x + 18

Answers

Answer 1
Answer:

Answer:

-28-60x

Step-by-step explanation:

-20-39x+4-30-21x+18

-20-30+18+4-39x-21x

-50+22-60x


Related Questions

Help me solve N? <3 <3 <3 <3
263 rounding to the nearest tenth
What is the midpoint of the segment shown below?
Rosie wrote this expression to describe the amount she paid for each yoga class. Which situation could be described by this expression? A. Rosie knows that each yoga class costs $30. She doesn't know how many classes she bought. B. Rosie knows that she paid $30 for one yoga class. She does not know the total amount she spent. C. Rosie knows that she paid a total of $30 for the yoga classes. She doesn't know how many classes she's gone to so far. D. Rosie knows that she paid a total of $30 for the yoga classes. She does not know how many classes she bought.
How do you write 4,350,762 in word form

Help me answer question 49

Answers

So √233/7=2.18
if you find the answer to each one:
A) 5.65
B) 2.92
C) 4.37
D) 1.49
and it says "greater than which of the following" and 2.18 is greater than 1.49. So the answer is D
I think the answer is D but im not sure

Kirk's grandparents are really enjoying their portable music players and have downloaded many more albums. Maude now has 225 albums, 135 of which are heavy metal. Claude now has 420 albums, 270 of which are heavy metal. Which of Kirk's grandparents has a higher probability of listening to heavy metal?

Answers

To find who has a higher probability, we need to find the percentage of each grandparent's music that is metal.

Maude:
135/225 = 0.6 = 60%

Claude:
270/420 = 0.64 = 64%

Assuming each album has the same number of tracks, Claude has a higher probability of listening to heavy metal.

6 sweets cost 42p altogether how much do 8 sweets cost

Answers

The best thing to do is to find the cost of one sweet, and to do this, divide 42 by 7.
42/7= 6
Therefore, one sweet costs 6p.
To find the cost of 8 sweets, you've got to multiply 6 by 8, and this gives you 54p.
Therefore, 8 sweets cost 54p
This is basically just finding unit rate and multiplying.
Hope this helps :)
42 by 7.
42/7= 6
1 sweet = 6p*8=48p


It has 2 fewer sides than a heptagon

Answers

a heptagon has 7 sides so it would be a pentagon (which has 5 sides)
The answer would be a nonagon

HELPCookies are on sale! Today each cookie costs $0.75 less than the normal price. Right now if you buy 7 of them it will only cost you $2.80!


equation


answer

Answers

Equation:

(2.80÷7)+.75(tofindtheoriginalcostofthecookies)

2.80÷7(tofindthenewcostofthecookies)

Answer:

$1.15 is the original cost of the cookies.

$0.40isthenewcostofthecookies.

Equation:

2.80 ÷ 7 (new cost of the cookies)

(2.80 ÷ 7) + .75 (original cost of the cookies)

Answer:

$1.15 is the original cost of the cookies.

$0.40 is the new cost of the cookies.

How to write a improper fractions as a mix a mixed as number

Answers

To write an improper fraction as a mixed number, divide the denominator into the numerator. For example, 9/5 to a mixed number would be 1 and 4/5.

Image provided.

To make an improper fraction as a mixed number,you divide the numerator by the denominator and your remainder will be shown as a fraction but it would be the numerator so the denominator  would be the number the same