Answer:
k=17
Step-by-step explanation:
Because nothing else can equal 17. So basically 17=17
B) $1.00
C) $1.15
D) $62.40
Answer:
The answer is C
Step-by-step explanation:
The cost per jar of honey is $1.15. To find unit cost, take total cost and divide it by the total number of units.
Answer: 108°
Step-by-step explanation:
A pie is 360°.
From the question, Frank cut a pie into 10 equal slices. This means each pie will be:
360° ÷ 10 = 36°
Since 3 slices are left, that means that the total measure of the angle of the 3 slices left will be:
= 36° × 3
= 108°
The measure of the total angle for 3 slices that are left is 108°.