The cost of 13 cans of soup, given that 4 cans cost $6.00, can be determined using a proportion. The proportion is set up as 4 cans / $6.00 = 13 cans / x, which Solving for x indicates that the cost for 13 cans of soup is $19.50.
The question is asking for the cost of 13 cans of soup, given that 4 cans cost $6.00. This can be solved using a proportion. A proportion is set up as an equivalent fraction equation, where the ratio of the number of cans to the cost is equal in both situations. Here, the proportion is 4 cans / $6.00 = 13 cans / x, where x is the cost we are trying to find for 13 cans of soup.
To solve for x, we would use cross-multiply. This gives us 4x = 78, where we then divide both sides by 4 to get x = $19.50. So, the cost of 13 cans of soup is $19.50.
#SPJ2
To justify the yearly membership, you want to pay at least the same amount as a no-membership purchase, otherwise you would be losing money by purchasing a yearly membership. So set the no-membership cost equal to the yearly membership cost and solve.
no-membership costs $2 per day for swimming and $5 per day for aerobic, in other words, $7 per day. So if we let d = number of days, our cost can be calculated by "7d"
a yearly membership costs $200 plus $3 per day, or in other words, "200 + 3d"
Set them equal to each other and solve:
7d = 200 + 3d
4d = 200
d = 50
So you would need to attend the classes for at least 50 days to justify a yearly membership. I hope that helps!
4z-(-3z)
4z- (-3z) is 7z because two negative signs make a positive sign.
Answer:
4z+3z=7z
Step-by-step explanation: