What is the slope of (1,5),(2,8)

Answers

Answer 1
Answer:

Answer:

m=3

Step-by-step explanation:

m= 8-(5)/2-(1)


Related Questions

What is the chemical basis of a gene?A.carbohydrateB.ProteinC.DNAD.lipid
Fresh pond has a population of 854 and it’s increasing by 3 people per year. Strawberry has a population of 427 and it’s increasing by 10 people per year. In how many years will the two villages have the same number of residents?
Is 3/10 equivalent to 9/30
3/5+x=2/3 what is the value of x? Please explain how you got the answer so I can learn too!
Graph the function y= -1.5x to the second power

Mr.Gorman spent $65 on the following art supplies . 5 pads of colored paper for $2.50 each
.6 packs of markers for $5.75 each
. Some jars of paint for $4.50 each
How many jars of paint did Mr. Gorman by

Part B later mr Gorman spent $18 on some paintbrushes and colored pencils
. He bought 4 times as many colored pencils as paintbrushes

. Each paintbrush cost $3 and each colored pencil cost $0.75

How many colored pencils did me Gorman buy

Answers


Part A:  $2.50 * 5 pads = $12.50

              $5.75 * 6 pkg markers = $34.50

$12.50 + $34.50 = $47.00  spent on pads and markers

Total spent $65.00 - $47.00 spent on pads and markers = $18.00 left for jars of paint

$18.00 divided by $4.50 = 4  jars of paint that he bought 

PART B. The answer is 12 colored pencils.

$18 total spent  3 paint brushes = $9.00  

$18 - $9= $9.00 left for color pencils

$9.00 divided by $0.75= 12 colored pencils 

the answer is 12 colored pencils  


8T equales how many pounds

Answers

8T= 16,000 lbs

1T= 2,000 

2,000 x 8= 16,000
8T EQUALS 16000 POUNDS


The sum of 5x and 2x is at least 14

Answers

5x + 2x >= 14

hope it helps

How do i solve this​

Answers

Answer:

d = 4

Step-by-step explanation:

Given

5d = - 4 + 6d ( subtract 6d from both sides )

- d = - 4 ( multiply both sides by - 1 )

d = 4

The unit rate for $1.96 for 4 pounds of bananas

Answers

The unit rate for $1.96 for 4 pounds of bananas is 0.49

What is Division?

A division is a process of splitting a specific amount into equal parts.

We have to find the  unit rate for $1.96 for 4 pounds of bananas

Unit rate is the ratio of two different units, with denominator as 1.

To find unit rate we have to divide one point nine six by four

Unit rate = 1.96/4

We get zero point four nine

=0.49

Hence, the unit rate for $1.96 for 4 pounds of bananas is 0.49

To learn more on Division click:

brainly.com/question/21416852

#SPJ3

Divide to find the unit rate

1.96/4 = 0.49

Answer: $0.49 per pound

What shape is the area of the triangle formula derived from?

Answers

The area formula can be derived from a triangle of any shape.

The formula is applicable to a triangle of any shape. No matter what is the shape of the triangle, the formula for the area of a triangle will always be:

Area=(1)/(2)* base* height

and this formula will give the area of any triangle, whether that be a triangle which has acute angles, or it can be a triangle that has an obtuse angle, or it can be a right angled triangle. The above mentioned formula is applicable in all the cases.

Please note that we can choose any side as the base and the height will be corresponding to the base chosen. The formula can be applied after the base and the height have been identified.