Answer:
6.08 kg bag unit price: $1.72
7.48 kg bag unit price: $1.86
6.08 kg bag is the better buy
Step-by-step explanation:
To find unit price, divide the price by the amount. 10.47 divided 6.08 equals 1.7203947. Round it to the nearest cent to get 1.72. So, the unit price for the first bag is $1.72. Next divide 13.88/7.48 to get 1.85561. Round it to the nearest cent to get 1.86. So, the unit price for the second bag is $1.86 per kg. The better buy is the cheaper one, so the 6.08 kg bag is a better deal. Hope this helped!
Answer:
Step-by-step explanation:
To find the axis of symmetry, you use the equation opposite of b, divided by 2(a). Your a will always be the first number, your b your second, and c your third. So your equation would be positive x/2(x^2). I'll let you figure this out on your own.
10, 12, 12, 12, 13, 14, 14, 16, 17, 18, 19, 20
median = 14