The total amount charged for a lesson having 36 minutes of plane usage is $110.
Given that, a flight instructor charges $50 per lesson, plus an additional fee for the use of his plane.
The charge for the use of the plane varies directly with the square root of the time the plane is used.
x∝√y
x=k√y
Here, 90 = 50 + k√16
k = (90-50)/4
k = 40/ 4
k = 10
For 36 minutes, total charge
Total amount charged = 50 +10√36
Total amount charged = 50 + 10×6
Total amount charged = 50+60
= $110
Therefore, the total amount charged for a lesson having 36 minutes of plane usage is $110.
To learn more about the unitary method visit:
brainly.com/question/22056199.
#SPJ2
Answer:
410
Step-by-step explanation:
Step-by-step explanation:
no.
in a function every x-value has exactly one associated y- value.
but this is clearly violated for x between about -4.5 and -3.5, where every x-value has 3 different associated y-values.
e.g. at x = -3, we get y = 0.5, -2 and -4.25.
Answer:
sure what is ur user and passwords and are you using g00gle class room
Step-by-step explanation:
B) V = 4x3 + 4x2 + 5x
C) V = 4x3 + 4x2 + 15x
D) V = 4x3 + 16x2 + 15x
a. positive
b. negative
Answer:
2n-7
Step-by-step explanation:
the product of 2 and a number is 2 times a number, so number is n. (this is multiplicaiton) it then becomes 2n. 7 less than that is 2n-7. (If it's less than, it goes after the variables 2n)
Explanation:
7 less --> -7
product of 2 and a number --> 2x
Answer:
2x-7
I hope this Helps!!
B. One of the equations may easily be solved for a variable.
C. An exact solution is needed.
D. Both of the equations are solved for one variable.