Answer:
d. Lack of complexity: This refers to an oversimplication of policies that sacrifices depth and nuance.
Explanation:
Projects dedicated to information security policy are improved by lack of complexity . When the process for project execution is simplified, it is easy to understand and execute the various project stages, making processes more efficient. Simplification is a valuable tool businesses are using more and more to reduce wastage and increase returns.
On the other hand complexity in a project makes it hard to understand, and easier to make time-wasting mistakes.
They should have a different design than the business card.
They provide the contact information for a business.
They are seldom needed in small organizations.
Business cards and letterheads should be of similar design.
They have the same information as a business card.
Answer:
B- They provide the contact information for a business.
E- Business cards and letterheads should be of similar design
Explanation:
A letterhead is the heading found at the top of a paper and it usually includes the name of the organization, the logo and the contact information. The letterheads help to provide a professional image and consistency should be maintain in all the business stationery. According to that, the answer is that the two statements that describe letterheads are: they provide the contact information for a business and business cards and letterheads should be of similar design.
hope this helps pls let me know
Answer:
Tarrow Corporation
a) Amount of change in millions and the percent of change:
Amount Percentage Direction
of Change of Change of Change
Revenue $30,972 8.7% Increase
Operating expenses 23,634 7.8% Increase
Operating income $7,338 13.8% Increase
b) During the recent year, revenue and operating expenses increased by 8.7% and 7.8% respectively. As a result, the operating income increased by 13.8%, from the prior year.
Explanation:
a) Data and Calculations:
Tarrow Corporation:
Recent Year Prior Year Change Percentage
Revenue $386,972 $356,000 $30,972 8.7% Increase
Operating expenses 326,634 303,000 23,634 7.8% Increase
Operating income $60,338 $53,000 $7,338 13.8% Increase
(b) Suppose the currency—deposit ratio rises to .10, while the reserve—deposit ratio and monetary base remain unchanged. Calculate the money multiplier, the money supply, and the new values of CU, RES, and DEP.
Answer:
a. 6.625.
b. C = 80 billion, DES = 800 billion and RES = 80 billion.
Explanation:
a) Monetary base = CU + RES = 160 billion. Money supply = CU + DES = 1060 billion. R-D ratio = 100/1000 = 0.10, C-D ratio = 60/1000 = 0.06, money multiplier = (1 + C-D)/(C-D + R-D) = (1 + 0.06)/(0.10 + 0.06) = 6.625.
b) Money multiplier = (1 + 0.10)/(0.10 + 0.10) = 5.5, money supply = monetary base x multiplier or money supply = 160 x 5.5 = 880 billion. CU + DES = 880 billion and C-D = 0.10. Hence C = 80 billion, DES = 800 billion and RES = 80 billion.
Answer:
12.8%
Explanation:
Data provided in the question:
Debt = 60% = 0.60
Equity = 40% = 0.40
Cost of debt, kd = 10% = 0.10
cost of equity, ke = 17% = 0.17
Now,
firm weight average cost of capital
= ( ke × weight of equity ) + ( kd × weight of debt )
on substituting the respective values, we get
= ( 0.17 × 0.40 ) + ( 0.10 × 0.60 )
= 0.068 + 0.06
= 0.128
or
= 0.128 × 100%
= 12.8%
Answer:
The expected return for securities with maturities of two, three, and four years is as follows:
Expected Return 2 year Security=4.50 %
Expected Return 3 year security=6 %
Expected Return 4 year security=7.25 %
Explanation:
According to the expectations hypothesis theory, the expected return for the 2 year security is the average of the expected yields of two one-year T-bills, for the 3 year security is the average of the expected yields of three one-year T-bills and the 4 year security is the average of the expected yields of the four one-year T-bills.
Therefore, in order to calcuate the expected return for each year we have to use the following formula:
Expected Return 2 year Security=(4 + 5) / 2 = 4.50 %
Expected Return 3 year security=(4 + 5 + 9) / 3 = 6 %
Expected Return 4 year security=(4 + 5 +9 + 11) / 4 = 7.25 %
Answer:
The correct answer is $1,370
Explanation:
The computation of net present value is shown below:-
For computing the net present value first we need to find out the present value of inflow
Present Value of Inflow of 3 Years at 9% = Net cash flow × Number of years
= $27,800 × 2.5313
= $70,370
Net Present Value = Present value of inflow - Initial Outflow
= $70,370 - $69,000
= $1,370
Therefore for computing the net present value we simply deduct the initial outflow from present value of inflow.