At the market, 555 light bulbs cost \$9$9dollar sign, 9.
How much do 777 light bulbs cost?

Answers

Answer 1
Answer:

Question:

At the market, 5 light bulbs cost $9. How much do 7 light bulbs cost?

Answer:

Cost of 7 bulbs is $ 12.6

Solution:

Given that,

5 light bulbs cost $ 9

Find the cost of 1 bulb

Cost of 1 bulb is found by dividing the cost of 5 bulbs by 5

cost\ of\ 1\ bulb = \frac{\text{cost of 5 bulbs}}{5}\n\ncost\ of\ 1\ bulb = (9)/(5)\n\ncost\ of\ 1\ bulb = 1.8

Thus cost of 1 bulb is $ 1.8

Find the cost of 7 bulbs:

cost\ of\ 7\ bulbs = 7 * \text{cost of 1 bulb }\n\ncost\ of\ 7\ bulbs = 7 * 1.8\n\ncost\ of\ 7\ bulbs = 12.6

Thus cost of 7 bulbs is $ 12.6

Answer 2
Answer:

Answer:

7 bulbs equals 12.6

Step-by-step explanation:


Related Questions

Felipe is planning a party. He has $50.00 to spend on sandwiches that cost $2.50 per person, $25.00 to spend on drinks that cost $1.50 per person, and $25.00 to spend on gift bags that cost $3.00 per person. Which expression could be used to show the amount of money he will have left over if x people attend the party.a.50+7xb.100-7xc.250x+1.50x+3.00xd.100-(2.50x-1.50x-3.00x)
I need to figure out the answer
Flat side of a solid figure
What is the answer of -72 ÷ -6
What is the slope of the line through points (0,6) and (5,-4)

if a new CD player in North Carolina cost $225 and the sales tax is 4.75%, how much will a customer save during a tax-free holiday, when tax does not need to be paid?

Answers

In this question , there are several information's that has been provided and are of immense importance. Cost of a new CD player in North Carolina cost $225. The sales tax applied is 4.75%. The amount of savings during tax free period has to be calculated.
Then
The amount of money that the customer will
save during tax free period = 225 * (4.75/100)
                                           = 225 * 0.0475
                                            = 10.687
So the person will save $10.687 or you can take it as $10.69 during the tax free period.
Forgive me if I'm doing this wrong but, 225 times .0475 = 10.68. The tax is 10.69. So, when tax doesn't need to be paid the customer saves $10.69.

What is the value of x, when -9(x-5)=x+22 1/2​

Answers

Answer:

\large\boxed{x=(9)/(4)=2(1)/(4)}

Step-by-step explanation:

-9(x-5)=x+22(1)/(2)\qquad\text{multiply both sides by 2}\n\n(2)(-9)(x-5)=2x+(2)\left(22(1)/(2)\right)\n\n-18(x-5)=2x+45\qquad\text{use the distributive property:}\ a(b+c)=ab+ac\n\n(-18)(x)+(-18)(-5)=2x+45\n\n-18x+90=2x+45\qquad\text{subtract 90 from both sides}\n\n-18x+90-90=2x+45-90\n\n-18x=2x-45\qquad\text{subtract}\ 2x\ \text{from both sides}\n\n-18x-2x=2x-2x-45\n\n-20x=-45\qquad\text{divide both sides by (-20)}\n\n(-20x)/(-20)=(-45)/(-20)\n\nx=(45:5)/(20:5)\n\nx=(9)/(4)\to x=2(1)/(4)

Answer:

x = 2.25

Step-by-step explanation:

 -9(x - 5) = x + 22 1/2

Distribute the nine and then add 9x to both sides

 -9x + 45 = x +22 1/2

+ 9x        + 9x

Then try to get x alone

       45 = 10x + 22 1/2

     -22 1/2       -22 1/2

    22.5 = 10x

   (22.5)/(10) = (10x)/(10)

   2.25 = x

98 * 75 * 54 *46 in scientific notation and word form

Answers

The answer is 18,257,400

scientific notation its 1.82574 * 10 to the 7th power

in word form its 18 million 257 thousand 400
18,257,400
1.8257400 x 10^7
eighteen million two hundred fifty seven thousand four hundred

sarah uses a recipe to make 2 gallons of her favorite mixed-berry juice. the containers she plans to use to store the juice have a capacity of 1 pint. how many containers will sarah need ?

Answers

1 gallon = 8 pints, so  2 gallons = 16 pints.
If each container can hold one pint, then she will need 16 containers.
so
1 gallon = 4 quarts
1 quart = 2 pints

g = 4q = q +  q +  q +  q
g   =   2p^+2p^+2p^+2p^ 
 1 gallon equals 8 pints
2 gallons equal 16 pints
 
 
 THe answer is 16 pints         


Emily wants to have her Photo album printed. The printing company charges $24.50for the first book, and then a flat rate for each additional book. Emily pays $48.50 for 4
books. How much is the flat rate after the first book is purchased?

Answers

Answer: $8 flat rate

Step-by-step explanation: First subtract 24.50 from 48.50 to find the amount that was charged for the 3 additional books.

48.50 - 24.50 = 24

So the remaining 3 books costed a total of $24

Next, we need to divide 24 by 3 to determine how much each additional book costs.

24/3 = 8

So, the flat rate after the first book is purchased is $8 per additional book.

At the begining of 6 grade the ratio of number of the advanced math students to the number of regular students was 3:8. However after taking the placement tests students were moved around changing the ratio of the number of advanced msth students to the number of regulsr math students to 4:7. How many students started in regular math and advanced math if there were 92 students in advanced math after placement?

Answers

The total students were 253.
23 students had moved from regular math to advanced math.