ENROLLMENT The enrollment at GroveMiddle School is expected to increase
by 40 students each year for the next
5 years. If their current enrollment is
600 students, find their enrollment
after each of the next 5 years.

Answers

Answer 1
Answer:

Answer: I believe the answer is 800 students

Step-by-step explanation:


Related Questions

A track is 200 meters long. How many times must Julius run around the track to run 3 kilometers ?
Simplify the expression by combining like terms: -17+a-23b+24a-10
How to solve multi step equation
The product of 5 and a number x is ¼A.5x=¼ B.x= 1/20 C.x=5/4 D.x/5=1/4 E.x+5=1/4 F.x=-19/4
50 points! A $60 sweater is marked "8 % off." If there is a sales tax of 7%, will the actual amount paid for the sweater be greater, less than, or equal to $60? Explain your answer and show all work.

A convenience store sells two brands of orange juice. Brand A contains 8 fluid ounces and costs $1.28. Brand B contains 12 fluid ounces and costs $1.68. What is the difference in cost, in dollars, per fluid ounce between the two brands of juice?

Answers

Answer:

The difference between both brands is $0,02

Step-by-step explanation:

To compare both cost per ounce ,  we must get this cost for each brand. We get it dividing the price by the content.

Brand A contains 8 fluid ounces and costs $1.28.

CostA=$1.28/8 ounces

CostA=$0,16 per ounce

Brand B contains 12 fluid ounces and costs $1.68.

CostB=$1.68/12

CostB=$0,14 per ounce

The difference between both brands is Cost A- Cost B

CostA-CostB=$0,16 per ounce -$0,14 per ounce

Dif=$0,02

Brand A: 8(fl oz):$1:28
Brand B: 12:1.68
1)divide each side of the ratio
8:1.28 = 1:0.16
divide 8 by 8, and 1.28 by 8.
12: 1.68 = 1:0.14
divide each side by 12.
so, for brand A, for every one fluid oz it costs $0.16. for brand B, for every one fluid oz, it costs $0.14.
0.16-0.14= 0.02
$0.02 per fluid oz

Complete the ratio table.to convert the units of measure from ounces to grams or to ounces ?​

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Set this up as a proportion with oz on the top and grams on the bottom and then fill in with what you are given:

(oz)/(g):(1)/(28)=(3)/(x)

Cross multiply to get x = 28*3 so x = 84 g

Do the same for the next ratio:

(oz)/(g):(1)/(28)=(x)/(140) and cross multiply again to get

28x = 140 so

x = 5 oz

Answer:

Ounces                Grams

     1                         28

      3                        84

       5                        140

Step-by-step explanation:

Since one ounce is 28 grams you would do 3 times 28 which gives you 84 and so 3 ounces if equal to 84 grams. Now we have to find how many ounces in 140 grams. We would do 140 divided by 28 which gives us 5 and so 140 grams is equal to 5 ounces. Hope this helps! If not well...

What is the factoring tree for 27

Answers

This is the factor tree check oit the pic to find out

Fish 1 swims 4 feet in 2 seconds, Fish 2 swims 9 feet in 3 seconds, and Fish 3 swims 12 feet in 6 seconds. Use the table above to determine which fish are swimming at the same speed.

Answers

Answer: 1 and 3

Step-by-step explanation:

4•3=12 and 2•3=6

A 16 1/2 kilometer stretch of road needs repairs. Workers can repair 2 1/4 kilometer of road per week.How many weeks will it take to repair this stretch of road?

Answers

Hello,

So the total length of the road is 16.5km (decimal form). Workers can repair 2.25 per week. To get the number of weeks they need to repair the road is to divide the total with per week. The equation would be:

16.5 / 2.25 = 7.33

or with fraction

16 2/4 / 2 1/4 = 7 1/3

Answer: The workers would need 7.33 weeks to repair the road.

Hope this helps.
r3t40

Answer:

7 1/3

Step-by-step explanation:

15. 3- (-3) +7 – 4 =
А. 12
в. 2
С. 9
D. 14

Answers

Answer:

C. 9.

Step-by-step explanati

3- (-3) +7 – 4 =

3 + 3 + 7 - 4          (- (- =  + )

= 13- 4

= 9.

The answer would be C