The price of a computer set is Rs 5200 less than the price of the TV set. If the total price of a set of computer and a set of TV is Rs 105200, find the price of each.​

Answers

Answer 1
Answer:

Answer:

Step-by-step explanation:

Let the Price of TV set be  x.

The price of computer = x - 5200

x + x - 5200 =  105200

2x = 105200 + 5200

2x = 110400

x = 110400/2

x = Rs. 55200

Price of TV set = Rs. 55200

Price of computer set = 55200 - 5200 = Rs. 50000


Related Questions

The owner of a music store received a shipment of 1532 CDs. The CDs came in 37 boxes. The same number of CDs were in 36 boxes. How many CDs were in the remaining box?
The total weight of 6 pieces of butter and a bag of sugar is 3.8lb. If the weight of the bag of sugar is 1.4 lbs what is the weight of each piece of butter
Bar chart question.. please help
a large serving of soup from Dayton's restaurant is 4/5 liters. The restaurant has 4 liters of soup leftover at the end of the night. How many servings of soup does the restaurant have left?
The town Council had a banquet as a fundraiser for a new playground equipment. They sold 250 tickets for a total of $5625. The expenses for the banquet were $6182.50. What were the results of the town council's banquet?

There are 15 rows of diamond rings in a case in the jewelry store. There are 24 rings in each row. Another case has 12 rows of rings with a variety of colored stones and has 18 rings in each row.How many more diamond rings than rings with colored stones are in the jewelry store?

Answers

in jewelry store we have 15 rows and each has 24 rings so in total we have :
15 * 24 = 360 rings and in another case we have 12 rows and each has 18 rings so in total we have : 12 * 18 = 216 so jewelry store has (360 - 216) rings more than other case so jewelry store has 144 rings more than other case :)))
i hope this is helpful 
have a nice day  
15 rows* (24 diamond rings/ 1 row)= 360 diamond rings.

12 rows* (18 rings with colored stones/ 1 row)= 216 rings with colored stones.

Note that the units cancel out so you get the answer.

360 rings- 216 rings= 144 rings.

There are 144 more diamond rings than rings with colored stones in the jewelry store~

Pizza Perfection sold 93 pizzas on Monday, 67 pizzas on Tuesday, 78 pizzas on Wednesday, 44 pizzason Thursday, and 123 pizzas on Friday. On average, how many pizzas did they sell per day?
A. 63
B. 82
C. 83
D. 81

Answers

add them all then divide by 3. the answer would then be 135. then divide by 2. the final answer is c. 83

Is Sand smaller than salt

Answers

Well, the sand molecule/particle changes based on the environement.
As of salt, NaCl, you can have big chunks of it. But if you said an average grain of table salt and an average grain of sand, I'd say that the sand is smaller.

Philip is going on a 4000-kilometer road trip with three friends. The car consumes 6 liters of gas per 100 kilometers, and gas costs $1.50 per liter.If Philip and his friends want to split the cost of gas evenly, how much should they each pay?

Answers

Each person should pay an amount of $90 towards the cost of gas for the road trip.

What are Arithmetic operations?

Arithmetic operations can also be specified by subtracting, dividing, and multiplying built-in functions.

First, you need to calculate the total amount of gas that the car will consume on the road trip. To do this, divide the total distance of the trip by 100 kilometers per liter to get the number of liters of gas that the car will consume:

4000 km / 100 km/ 6 liter = = 40 x 6 = 240 liters.

Then, multiply the number of liters of gas by the cost per liter to find the total cost of gas for the trip:

240 liters x $1.50/liter = $360

Finally, divide the total cost of gas by the number of people in the car to find how much each person should pay:

$360 / 4 people = $90/person.

Therefore, each person should pay 90 dollars.

Learn more about Arithmetic operations here:

brainly.com/question/25834626

#SPJ2

Each person should pay $90.4000km x 6L/100km = 240L x $1.50 = $360/3 = $120 per person

First you must determine how many liters of gas will be required for this 4000 kilometer trip:

4000km x 6liters/100km = 40 x 6 = 240 liters.

Each liter costs $1.50, so now find the total cost of the gas:

240liters x $.150/liter = $360

This cost is being shared by 3 people, so:

$360 ÷ 4 = $90

Answer is $90

i hope this helps!


(3p-10q)-(p-8q)
I can’t figure this out !!!

Answers

Answer: 2p - 2q

Step-by-step explanation:

(3p-10q)-(p-8q) is simply an algebraic expression.

To solve it, you first open the brackets

i.e 3p - 10q - p + 8q (the minus sign between the brackets have multiplied the next minus sign, so it becomes plus sign)

Now, collect the like terms of i.e common terms

= 3p - 10q - p + 8q

= 3p - p - 10q + 8q

= 2p - 2q

Thus, the final expression is 2p - 2q since it cannot be further simplified.

Julio watched a movie that started at 11:30 a.m. And it ends at 2:12 p.m. how long was the movie ?

Answers

11:30 -\ \textgreater \ 12:00 = 30 \ Minutes \n\ 12:00 -\ \textgreater \ 2:12 = 2 \ hr \ 12 \ mins \n\ 30 + 12 = 42, \ 2 \ hr \ 42 \ mins
30 minutes before 12:00
there is extra 2 hour and 12 minutes after 12:00
2 hour and 12 minutes = 132 minutes
30 + 132 = 162 minutes
162 minutes = 2 hour and 42 minutes
The movie is 2 hour and 42 minutes long.