Arnold buys 3 3/5pounds of green grapes for $1.85 per pound. He buys 3 3/5
pounds of red grapes for $2.30 per pound. Which expression can be used to determine the total cost, in dollars, of the grapes Arnold buys?

Answers

Answer 1
Answer:

The expression can be used to determine the total cost, in dollars, of the grapes Arnold buys is given as:

Total cost = cost of green grapes bought + cost of red grapes bought

The total cost in dollars is $ 14.94

Solution:

Given that Arnold buys 3 (3)/(5) pounds of green grapes for $1.85 per pound.

Also given that He buys 3(3)/(5) pounds of red grapes for $2.30 per pound.

To find:  total cost in dollars of the grapes Arnold buys

Cost of green grapes bought:

Arnold buys 3 (3)/(5) pounds of green grapes for $1.85 per pound.

Cost per pound = $ 1.85

So cost of 3 (3)/(5) pounds of green grapes for $1.85 per pound is given as:

\rightarrow 3 (3)/(5) * 1.85\n\n\rightarrow (18)/(5) * 1.85\n\n\rightarrow 3.6 * 1.85 = 6.66

Thus total cost for buying green grapes = $ 6.66

Cost of red grapes bought:

Arnold buys 3(3)/(5) pounds of red grapes for $2.30 per pound.

Cost per pound = $ 2.30

So cost of 3(3)/(5) pounds of red grapes for $2.30 per pound is given as:

\rightarrow 3(3)/(5) * 2.30\n\n\rightarrow (18)/(5) * 2.30\n\n\rightarrow 3.6 * 2.30 = 8.28

Thus total cost for buying red grapes = $ 8.28

The expression can be used to determine the total cost, in dollars, of the grapes Arnold buys is given as:

Total cost = cost of green grapes bought + cost of red grapes bought

Total cost = $ 6.66 + $ 8.28 = $ 14.94

Thus total cost in dollars is $ 14.94


Related Questions

7.) What is the mean, median, mode and outlier of the following data: 2, 6, 2, 5, 8, 8, 27, 7, 6, 9, 2, 2
Explain the steps you would take to write 36/10 as a decimal
8.0007 * 10 to the 6 power
Which number sentences could be used to solve this problem?The members of an art club brought art supplies to work on a project.Each of the 15 members brought 4 paint brushes and 3 tubes of paint.What is the total number of art supplies the members brought?Choose all answers that are correct.
PLEASE HELP, 10 points :-3 MATH 8th grade QUESTION IS The Marcos family consists of 2 adults and 4 children. They spent a total of $40 on circus tickets. Let x represent the cost of an adult ticket, and let y represent the cost of a child’s ticket. Which graph represents the possible costs of the tickets?

Unit of measurement mass of an apple

Answers

Hey there! 

Answer: Grams

The unit of measurement most appropriate for finding the mass of an apple is grams. Grams can be abbreviated as g or gm. 

Thank you!

How do you find the value of x for this figure?

Answers

The 2 lines intersect, and by definition it will create equal opposite angles.  Since we know that the angle created is 125 degrees, then the angle on the opposite side also must equal 125 degrees.  But wait, they broke up the angle into 2 angles made up of a 64 degree angle and an X degree angle.  These 2 angles must add up to 125 degrees.

x + 64 = 125
x = 125 - 64
x = 61 degrees

Answer Please! 25 Points

Answers

Answer:

y = 6

Step-by-step explanation:

-4x - 9y = -26

substitute -7 for x

-4 (-7) - 9y = -26

28 - 9y = -26

-28          -28

-9y = -54

/-9      /-9

y = 6

hope this helps :)

A distance of 50 miles on a map is represented by a 2-inch line. If the map is enlarged to 4 times its size, what will be the scale of the enlarged map? Show your work.

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

50X2=100X4=400

2in = 50mi
X4
8in will represent 50mi

What is another to write 1/4

Answers

Another way to write 1/4 is 0.25 in decimal

5 6/7-1 1/2
difference?

Answers

Answer: 4 5/14

Step-by-step explanation: