From a point p on level ground, the angle of elevation of the top of a tree is 60°. If the tree is 39m high, how far is its base from p

Answers

Answer 1
Answer: Start by drawing a picture of the problem, to gain a better understanding of what you're dealing with, 

In this case we will be using the function, cosine which is adjacent / hypotenuse

Cos(60) = x / 39 

Simplify, 

x = 39cos(60) which brings us to the solution of 19.5 meters. 

Related Questions

A 1-liter bottle of orange juice used to cost $2.85 at a food market. Its price has increased; the new price is 110 percent of the original price. What is the new price of the juice? Round your answer to the nearest cent.
Write down the 1st term in the sequence given by t(n) = n2+4
Two buses go from Sacramento to San Diego. The express bus makes the trip in 6.8 hours and the local bus takes 10.2 hours for the trip. The speed of the express bus is 25 mph faster than the speed of the local bus. Find the speed of both buses.
How do you solve for sinxcos2x+cosxsin2x=0 ?
A fruit bowl contains 2 bananas, 5 oranges, and 4 apples in the simplest form, what is the ratio of apples to bananas in the fruit bowl?

PLEASE PLS PLS PLS PLS PLS PLS PLS HURRY

Answers

Answer:

B

Step-by-step explanation:

12/.5

What is the integer for 3 people join?

Answers

The integer of 3 is negative (-3). Glad to help

8 gallons equals how many pints?
a. 2 pt.
b. 128 pt.
c. 32 pt.
d. 64 pt.

Answers

64 pints is in 8 gallons

Which BEST describes a ray?A) Arrow at both ends.
B) Endpoint at both ends.
C) No endpoint or arrow on the ends.
D) Endpoint at one end and an arrow at the other end.

Answers

Answer:

D: an endpoint at one end and an arrow on the other or answer hope this helped,

Step-by-step explanation:

Answer:

D

Step-by-step explanation:

A line segment has an endpoint at both ends. A has arrows at both ends.A ray has a endpoint at one end and an arrow at the other.

A box of candy weighs 340.23 grams and costs $18.99. if 1 gram is approximately 0.03527 ounces, what is the unit price per ounce of the candy?

Answers

340.23 / 0.03527 =9,646.44
$18.99 / 9,646.44 = .0019686
340.23 / 18.99 = 17.91
17.91 x .0019686 = .0352576

Maisha is using special paint for her artwork.The art supply store chargers $ 1.50 per cup of paint.Maisha needs 2 pints of blue paint, 3 cups of green paint, 1 1/2 quarts of orange paint,and 1/2 cup of yellow paint.How much will she pay?

Answers

Maisha can calculate the total cost by multiplying the total amount of paint by the price per cup, Maisha will pay $71.25 for the paint she needs.

What is multiplication?

Multiplication is an arithmetic operation in mathematics that involves combining two or more quantities to form a product. It is a way of finding the total amount or size when there are multiple equal groups or units of the same size.

Maisha needs to calculate the total cost of the paint she needs to buy for her artwork.

First, she needs to convert the units of paint to cups since the price is given in terms of cups of paint:

2 pints of blue paint = 2 x 2 x 8 = 32 cups of blue paint (1 pint = 2 cups, and 1 cup = 8 ounces)

1 1/2 quarts of orange paint = 1.5 x 4 x 2 = 12 cups of orange paint (1 quart = 4 cups, and 1 cup = 8 ounces)

1/2 cup of yellow paint = 0.5 cups of yellow paint

Now, Maisha can add up the total amount of paint she needs:

32 cups of blue paint

3 cups of green paint

12 cups of orange paint

0.5 cups of yellow paint

The total amount of paint is:

32 + 3 + 12 + 0.5 = 47.5 cups

Finally, Maisha can calculate the total cost by multiplying the total amount of paint by the price per cup:

47.5 x $1.50 = $71.25

Therefore, Maisha will pay $71.25 for the paint she needs.

To learn more about multiplication visit:

brainly.com/question/1135170

#SPJ1