5 people ,5 hours ,5 presents
1person, 5 hours ,1 present
if we allocate 1 person for each gift it would take 5 hours for each person to make a present
The number of liters of water in container A holds that container B is 9484 liters.
It is defined as the operation in which we do the addition of numbers, subtraction, multiplication, and division. It has a basic four operators that is +, -, ×, and ÷.
It is given that:
Container B holds 2,391 liters of water. Together, Container A and Container B hold 11,875 liters of water.
Let x be the number of liters of water container A hold than container B
x = 11875 - 2391
x = 9484 liters
Thus, the number of liters of water in container A holds that container B is 9484 liters.
Learn more about the arithmetic operation here:
#SPJ2
Picture has it all..
Correct answers only please.
If a sweater sells for $ 48 after a 25 % markdown then the original price
is $64.
percentage, a relative value indicating hundredth parts of any quantity.
Let the original price of the sweater be p dollars.
After a 25% markdown, the sweater sells for $48, which means the customer pays 75% of the original price:
75% of p = $48
Converting the percentage to a decimal:
0.75p = $48
Solving for the originalprice:
p = $48 / 0.75
p = $64
Therefore, the original price of the sweater was $64.
To learn more on Percentage click:
#SPJ2
A. laps per minute
B. laps
C. 1
D. 2
2) Gabriella swims 2 laps per minute. What is the unit rate?
A. 2
B. laps
C. 1
D. laps per minute
Answer to Number 1
Answer:
laps
_______________________________________________
Answer to Number 2
2
Step-by-step explanation:
Because unit rates are the numbers in the mathematical problem and the rate units are the problem.
Example:
2 laps per minute
The rate unit is laps per minute and the unit rate is 2.
__________________________________________________
Answer
Find out the cost of the dinner .
To proof
Let us assume that the cost of the dinner be x.
As given
The Silver Town people went to a fancy restaurant after the big event.
Grammy gave the server a $15 tip.
If the tip was 20% of the cost of dinner.
20% is written in the decimal form
= 0.2
Than the equation becomes
x× 0.2 = 15
x =$75
The total cost of the dinner is $75 .
option (C) is correct .
Hence proved