What is the equation of the line that has a slope of 3 and goes through the point (-3,-5)?A.
y = 3x + 4
B.
c.
D.
y= 3x - 14
y= 3x - 4
y=3x + 12

Answers

Answer 1
Answer:

Answer:

A: y = 3x + 4

Step-by-step explanation:

A slope of 3 is given, so the co-efficient of x must be three

If you are going through point (-3, -5), then you must have a starting point.

Adding 3 to the y coordinate for every x value gives us 4.

This means that the equation must be adding 4 to x.

So, the answer is y = 3x + 4, or A.


Related Questions

What is the relationship with 0.04 and 0.004
Find the missing term
Miguel completed the division problem below. What is Miguel’s error?A.He included a 5 in the quotient, which does not belong.B.He multiplied the divisor by 10 and the dividend by 100.C.He subtracted 208 from 234 incorrectly.D.He multiplied the divisor by 100 and the dividend by 10.down there is a jpg
Sarah's arm if 20 inches long. If Sarah swings her arm in a circle, what will the diameter of the circle be?
What is the answer for 4x-5=5x-5

An equation and the steps to solve it are shown below:2x − one over four (12x + 4) = 3

Step 1: 2x + 3x + 1 = 3
Step 2: 5x + 1 = 3
Step 3: 5x + 1 − 1 = 3 − 1
Step 4: 5x = 2

In which step was the error made and why?

Step 1, because incorrect signs have been used
Step 2, because the terms have been added incorrectly
Step 3, because a number has been subtracted from both sides of the equation
No error was made

Answers

step 1, 
what i am thinking you're saying is 2x-1/4(12x+4)
so you would distribute the -1/4 to the 12x and the 4. 
therefore making it a negative, not a positive.
so, i think step 1 is wrong.

Answer:

step 1

Step-by-step explanation:

4 brothers share 2 sandwiches equally

Answers

They can each have a half a sandwich.

A 13-ounce package of pistachios costs $5.99. What's the unit rate?

Answers

we know that

A rate is a ratio that compares quantities in different units. A unit rate is a rate where the second quantity is one unit

so

In this problem to find the unit rate

Divide $5.99 by 13\ ounces

unit\ rate=(5.99)/(13)(dollars)/(ounce)  \n \n unit\ rate=0.46(dollars)/(ounce)

therefore

the answer is

the unit rate is equal to 0.46(dollars)/(ounce)

The unit rate is $0.46 per ounce because $5.99/13oz=$0.46/oz. 

8 people are equally sharing 12 muffins how many muffins will each person receive

Answers

Total number of muffins = 12 muffins
Total number of people sharing muffin = 8

Muffins each person will receive = Total number of muffins
                                                          ---------------------------------
                                                          People sharing muffins
                                                   
                                                    = 12/8
                                                    = 1 1/2  OR  1.5 muffins

For the following system if you isolated X in the second equation to use the substitution method what expression would you substitute into the first equation? 2x+y= 8
-х – Зу = -12

A. зу + 12
B.-3y + 12
C.зу – 12
D.-3y - 12

Answers

Option A. зу + 12 is the right answer

Step-by-step explanation:

The substitution method consists of finding the value of a variable from one equation and then putting it into another equation to find the value of other variable.

Given equations are:

2x+y=8\n-x-3y=-12

We have to isolate x in the 2nd equation

-x-3y=-12

Multiplying equation by -1

x+3y=12

Subtracting 3y from both sides

x+3y-3y=12+3y\nx=12+3y

Hence,

Option A. зу + 12 is the right answer

Keywords: linear equations, Variables

Learn more about linear equations at:

#LearnwithBrainly

A bag of chips costs $3.79 including tax. Mr. Connor wants to purchase chips for his class and has a $15 budget. Write an inequality to solve for the number of bags of chips Mr. Connor can purchase with his budget.

Answers

15/3.79 =4 thats how many bags can be purchased