Which strategies can be used to solve this problem? The population of Grayville is 2,345 people. Rosetown has 1,123 fewer people than Grayville. Newtown has 1,020 more people than Rosetown. How many people live in Newtown?
Choose all answers that are correct.
A. Translate into an equation. 2,345 – 1,123 + 1,020 = p
B. Work backward. Add 1,020 to the population of Rosetown (1,123). Subtract this from the population of Grayville (2,345).
C. Use logical reasoning. Start with the population you already know (Grayville = 2,345). Subtract Rosetown's 1,123 fewer people than Grayville. Add 1,020 to this amount because Newtown has 1,020 more people than Rosetown.
D. Draw a diagram. Draw 3 large circles. Write 2,345 in the first circle and write 1,123 in the second circle. Add the 2 amounts and subtract 1,020 from the sum. Write this amount in the third circle.
Answers
Answer 1
Answer:
Both A. and C. will give you the same correct answer: 2,242 people. They're the same problem C. is just written longer :) hope this helps
Carlos has 30 yards of plastic fencing to set up for a track meet he uses 85 feet of fencing how much fencing does he have left
Answers
There's 90 feet in 30 yards so 90 - 85 is 5
The first thing you need to know is that 1 yard = 3 feet. Therefore if he had 30 yards he had 90 feet of plastic fencing. From there all you have to do is take the 90 feet he has and subtract 85 feet he uses. That means Carlos has 5 feet of fencing left.
How much is (2^2)<<1
Answers
It's 2. << is bit operation to move one left, so it's similiar to divide by 2, 2*2/2 = 2
What can 45/8 be simplified down to?
Answers
eight goes into 45, 5 times so it would be 5 and 5/8.
A certain color is made by blending red paint and blue paint in a 9:4 ratio. How many liters of each are needed to make 65 liters of this color?
Answers
you would need 6.9 liters
Suzanne needs material for her school project she buys 4.75 yards of material at $5.37 a yard what is the total cost of material round to the nearest cent a.$25.51 b.$30.61 c$255.08 d.$10.12
Answers
A because 4.75x5.37= 25.5075 therefore rounded it becomes $25.51
Patricia paid $584 for 8 nights at a hotel. Find the unit rate