Answer:
Any function that has the slope of 3/4
Reason:In order for the 2 functions to be parallel they must have an equal distance between them at all times ( meaning if one function has a slighty different slope, than the two will intersect and will no longer be parallel). So the only way for the two lines to be parallel is if the two functions have the same slope
To figure out the unit price you need to divide.
$43.88÷4= $10.97
The answer is: $10.97
Answer: 56 servings.
Step-by-step explanation:
Given: Each day Fei yen's dog eat dog food = 8 ounces
Fei yen bought a 28 pound bag of dog food.
And we know that 1 pound = 16 ounces
Therefore, 28 pounds
∴The number of 8 ounces servings are in a 28 pound bag of dog food
Hence, there are 56 servings in a 28 pound bag of dog food.
Answer:
C)E = 6's
Step-by-step explanation: