Based on the data provided if the customer went to the shop and bought the potting soil and shrubs with the total bill of $94.75 and the potting soil alone is for $11.50. We can determine the price of the shrubs in total by deducting the 2 values. $94.75 - $11.50 = $83.25. Now that we have the total amount of the shrubs to get the amount of each shrub we then divide the total amount versus the number of shrubs which is 9, ergo $83.25/9 = 9.25 per shrub.
So the answer to this question is:
D. 9p + $11.50 = $94.75 p=$9.25
Answer:the equation is
y = 3x + 1.5
Step-by-step explanation:
Let x represent the number of hours for which the stroller was rented.
Let y represent the total cost of renting the stroller for x hours.
The amusement park charges a $3 rental fee $1.50 per hour to rent a stroller. It means that $1.50 is constant and the total cost vary with number of hours for which it was rented. Therefore, for x hours,
y = 3x + 1.5
8-second or more pauses between breaths
incoherent or slurred speech
clammy, pale, or bluish skin
Answer:
Clammy, pale, bluish skin
Step-by-step explanation:
Just took the test, hope this helps!
Answer:
its an equation
Step-by-step explanation:
an expression is has variables
Answer:
4/8 is left on the train
Step-by-step explanation:
Hope this helps :D brainliest?
0.95