After spending $4 on apples, Noah has $16 left. Given that each mango costs $2, he can purchase a maximum of 8 mangos.
With the given situation, Noah is planning to buy 4 apples at $1 each, costing him a total of $4. The total money Noah has is $20, so we subtract the cost of the apples from this. This leaves Noah with $20 - $4 = $16 to spend on mangos. Since each mango costs $2, we divide the remaining money by the price of each mango to find the quantity Noah can buy. So, it becomes $16 ÷ $2 = 8. Therefore, the maximum number of mangos Noah could buy, while also purchasing 4 apples, would be 8 mangos.
#SPJ12
Complete with the correct statements.
- Printer A prints 12, 14, 16 or 48 pages per minute.
- Printer B prints 12, 14 16, or 48 pages per minute.
- The printer that prints at a faster rate is Printer A or B.
Printer B
Time (min) Pages Printed
3 48
5 80
8 128
12 192
Answer:
1 lap
Step-by-step explanation:
1/4 mile is 1 mile divided by 4, so also divide 4 laps by 4 to get 1 lap.
1 lap is equal to 1/4 mile.
Answer:
(P-2l)/2 =w
Step-by-step explanation:
P = 2l + 2w
Subtract 2l from each side
P -2l = 2l-2l + 2w
P-2l = 2w
Divide by 2
(P-2l) /2 = 2w/2
(P-2l)/2 =w
Answer:
Step-by-step explanation: