Ellis used 48 ounces of rye flour in a bread write an expression you could use to find how many pounds of rye flour Ellis used

Answers

Answer 1
Answer: 48/16 = 3oz 1 pound = 16 ounces Hence, ounces/16 = pounds

Related Questions

A duck flew at 18 miles per hour for 3 hours,then at 15 miles per hour for 2 hours. How far did the duck fly in all? A. 69 miles B. 75 miles C. 81 miles D. 84 miles
What is 21 divided by 4
2 lbs of nuts to be divided evenly into 10 bags. What fraction of a lb of peanuts will each bag get?
What value of x makes the equation true? –8.6 = –4.1 + xA.–12.7B.–4.5C.4.5D.12.7
How many time does 12 go into 50

Are the two figures in the image congruent? Are they similar? What does this tell you about the geometric transformations you will need to transform one of these polygons into the other?Describe a series of at least two similar transformations that will transform polygon ABCDE into ΔA’B’C’D’E’: here is more than one way to transform polygon ABCDE into polygon A’B’C’D’E’.

Describe a second sequence of transformations that will accomplish this goal. Explain what tool you used as an aid in identifying a transformation sequence.

Answers

Answer:

yes they are congruent

Step-by-step explanation:

On a class test, Lesley scored 4.5 points more than her friend Cathy. Lesley scored 81.5 points. Cathy's score, x, can be found using the equation below.The solution to the equation was calculated to be x = 36. Is this solution reasonable?

A.
Yes, it is reasonable because Lesley scored 4.5 points more than Cathy. Cathy scored more than 81.5 points.
B.
No, it is not reasonable because Lesley scored 4.5 points less than Cathy. Cathy scored less than 81.5 points, not more.
C.
Yes, it is reasonable because Lesley scored 4.5 points more than Cathy. Cathy scored 86 points.
D.
No, it is not reasonable because Lesley scored 4.5 points more than Cathy. Cathy scored less than 81.5 points, not more.

Answers

Answer: B

Step-by-step explanation:

Amelia bought roast beef for $6.85 per pound. Find the total cost if amelia bought 4 pounds of roast beef. Justify your answer by using the distribute property.

Answers

her total cost is $27.40.

What is  multiplication?

In mathematics, multiplication is a method of finding the product of two or more numbers. It is one of the basic arithmetic operations, that we use in everyday life.

Here, we have,

Amelia bought roast beef for $6.85 per pound.

Amelia bought 4 pounds of roast beef.

total cost = $6.85 * 4

               =$27.40

hence, her total cost is $27.40.

To learn more on multiplication click:

brainly.com/question/5992872

#SPJ3

4(6.85) is how you would set it up because 4 is the pound and the cost is 6.85 per pound so 4(6.85) is $27.40 therefore $27.40 is the answer

. Tina walked 20 miles for a fundraiser. Liawalked m miles. Tina walked 4 times as
far as Lia. Which equation can be used to
find m, the number of miles Lia walked?

Am= 4 x 20
B20 = 4 x m
C20 = m = 4
Dm = 20 + 4

Answers

Answer:

The relation for the distance cover by Tina and Lia is 20 = 4 × m

Option B

Step-by-step explanation

Given as :

The distance cover by Tina = D_1 = 20 miles

The distance cover by Lia = D_2 = m miles

According to question

Tina walked 4 times as far as Lia

So, The distance cover by Tina = 4 × The distance cover by Lia

Or, D_1 = 4 ×  D_2

I.e 20 miles = 4 × m miles

or. 20 = 4 × m

So, relation is 20 = 4 × m

Hence, The relation for the distance cover by Tina and Lia is 20 = 4 × m

I.e option B  Answer

Explain how to write and solve an equation to find an unknown side length of a rectangle when given the perimeter

Answers

P=2(L+W)
if given one side and the perimiter
(P/2)-L=W
(P/2)-W=L

How much did the temperature change between 10 a. m. and 1 p.m. ?

Answers

you find the answer by doing 83-77


the temperature went up 6 degrees