A linear equation is written to represent the cost of buying different amounts of fruit. If one buys 10 pounds of bananas, they could also afford to buy approximately 3.24 pounds of apples.
The esential first step here is to write a linear equation that can represent the different amounts of fruits you could buy. Let's denote the pounds of bananas and apples as b and a respectively. The cost per pound of bananas and apples can be represented as 0.49b and 0.34a respectively. The total cost is $6.00. Hence the equation becomes:
0.49b + 0.34a = 6.00
With this equation, we can calculate the possible pounds of apples you could buy with 10 pounds of bananas. Substitute b = 10 into the equation:
0.49(10) + 0.34a = 6.00
4.9 + 0.34a = 6.00
By subtracting 4.9 from both sides of the equation and then dividing by 0.34, we can solve for a:
a ≈ 3.24
Therefore, with 10 pounds of bananas, it would be possible to buy approximately 3.24 pounds of apples with the remaining amount of money.
#SPJ11
C.The expression is 3(p + 10). It takes 60 minutes to shape and fire 10 pots.
D.The expression is 3p + 10. It takes 40 minutes to shape and fire 10 pots.
Answer:
D. The expression is . It takes 40 minutes to shape and fire 10 pots.
Step-by-step explanation:
Let the number of pots in a batch = p
Now, one pot takes 3 minutes to get in a shape.
Then, 'p' pots will take minutes to get in a shape.
Also, it takes 10 minutes to fire one batch of pots.
Thus, the expression for the time taken to form one batch of pots =
So, when number of pots = 10 i.e. p= 10.
Time taken to fire the pots = = 30+10 = 40
That is, 'It takes 40 minutes to shape and fire 10 pots'.
Thus, option D is correct.