Answer:
The correct prove will be:
Step-by-step explanation:
Multiply and Divide by
=
⇒ Let = Ф and 7Ф =
= sin2Ф sin3Ф sin5Ф ÷ 2cosФ
= 1/2(2sin2Фsin5Ф)sin3Ф ÷ 2cosФ
= (cos3Ф - cos7Ф) sin3Ф ÷ 4cosФ
= 1/2(2cos3Ф sin3Ф) ÷ 4cosФ ∵cos7Ф = 0
= sin6Ф ÷ 8cosФ
= sin(7Ф - Ф) ÷ 8cosФ
= (sin7ФcosФ - cos7ФsinФ) ÷ 8cosФ ∵sin7Ф = 1
= cosФ ÷ 8cosФ
= 1/8
Hence, The correct prove will be:
Keywords: prove, sinФ, cosФ
Learn more about trigonometric functions from brainly.com/question/7331447
#learnwithBrainly
Answer:
Scatter plots resembles line graphs in that they are plotted on the x and y axis. The are used because they show how much one variable is affected by another.
Scatter diagrams are important since in statistics they can show the extent of correlation, if any, between the values of observed quantities or a behavior.
Answer:
A scatter plot is defined as a diagram which uses Cartesian coordinates to display values about two variables, one indepedent, the other one dependent.
This diagrams are used in statistics to display information about surveys to a certain sample in a population. The purpose of a scatter plot is to shows if the variables are related, that is, if they have any type of linear correlation between them. If they have linear correlation, then the data is represented by a line.
Now, in this case, the independent variable is time in minutes and the dependent variable is texting. Basically, with this data, the company will be able to stablish the relation between words written in a certain time, that is, the speed of texting actually.
With a scatter plot, they would find the relation that forms the speed of texting. It could be "the more time, more text is written", or "the less time, more text is written".
If we need to establish a possible relation, the most logical would be "the more time, more word are texted".
The cost , in dollars, for 3 pounds of oranges is 1.8
Solution:
Given that Monica paid 3.20 for 2 pounds of apples and 2 pounds of oranges
Sarah paid 4.40 for 2 pounds of apples and 4 pounds of oranges.
Let the cost of orange per pound = x
Let the cost of apple per pound = y
Therefore, we can frame an equation as follows for Monica and Sarah:
In Monica’s case:
2x + 2y = 3.20
Hence x + y = 1.6 ---- eqn 1
In Sarah’s case:
4x + 2y = 4.40
Hence 2x + y = 2.2
y = 2.2 -2x – eqn 2
Substitute eqn 2 in eqn 1 we get,
x + 2.2 -2x = 1.6
-x = 1.6-2.2 = -0.6
x = 0.6
Substituting the value of “x” in eqn 2 we get the value of “y” as 1
Thus the cost of orange per pound is 0.6
Therefore, cost of 3 pounds of oranges = 3 × 0.6 = 1.8