What is the value of the product 2/3*9/5

Answers

Answer 1
Answer: 2/3 × 9/5 = 18/15 = 6/5 if need to simplify. or 1 1/5
Answer 2
Answer: 2/3*9/5= 6/5
6/5=1.2 in decimal 

Related Questions

Determine the equation of the linear function that has a slope of -4 and passes through the point (2,-4). Write the equation in slope-intercept form and draw/graph the equation
How do you do these problems? And is the first one done right?
Please help me with my hw
What is 18 percent of 40
You paint 1/3 of a wall in 1/4 hour. At that rate, how long will it take you to paint one wall?

Which is longer 2.16 meters or 2.061 meters?

Answers

The longer one is 2.16.

             



Your answer is that 2.16 meters are longer than 2.061 meters

How do you write 4 hundreds 13 tens 5 ones in standard form?

Answers

The correct answer is:
535.

Explanation:
4 hundreds = 4*100=400.
13 tens = 13*10 = 130.
5 ones = 5*1=5.

Together, this gives us 400+130+5=535.

Answer:

Step-by-step explanation:

9 hundreds + 13 tens + 15 ones =

Two stores sell the same computer for the same original price. Store A advertises that the computer is on sale for 25% off the original price. Store B advertises that it is reducing the computer’s price by $180. When Brittany compares the sale prices of the computer in both stores, she concludes that the sale prices are equal.Which equation models this situation?


Let p represent the computer’s original price.

A. 0.25p = p – 180
B. 0.75p = p + 180
C. 0.25(p – 180) = p
D. 0.75p = p − 180

Answers

We are required to find equation which compare the price of computer in both stores.

The equation that represents the expression is 0.75p = p - 180 and the value of the computer's original price is $720

Let

p = the computer’s original price.

Store A = 25% off the original price.

= p - (25% of p)

= p - (25/100 × p)

= p - (0.25 × p)

= p - 0.25p

= 0.75p

Store B = p - 180

The equation:

Store A = store B

0.75p = p - 180

0.75p - p = -180

-0.25p = -180

divide both sides by -0.25

p = -180 / -0.25

p = $720

Read more:

brainly.com/question/1815531

Answer:

d

Step-by-step explanation:

Steve and Ed were comparing how much money they earned in a 9 week period. Steve earned $149.53 each week for three weeks. He then earned twice as much each week for the next six weeks. Ed earned $108.77 for two weeks. He then earned three times as much each week for the next seven weeks. How much more did Ed earn than Steve?

Answers

Steve: 149.53 x 3 = 448.59
299.06 x 6= 2242.95
2242.95 + 448.59 =
$2242.59

Ed: 108.77 x 2 = 217.54
326.31 x 7 = 2284.17
2284.17+ 217.54 = $2501.71

$2501.71 - $2242.95 =
$258.76

Ed earned $258.76 more than Steve.

Write 0.292929 as a fraction

Answers

would write that as 29/100

How many solutions does the equation have?3 (4x-2) = 2 (6x-3)
A. one solution
B.infinite solutions
C.no solution

Answers

First solve for x to find how many solutions this equation has.

3*4x = 12x
3*2 = 6

12x-6 

2*6x = 12x 
2*3 = 6

12x-6

12x -6 = 12x - 6

This equation has infinite solutions, meaning that it has many solutions. 

Final answer: B. infinite solutions. 
Solve the equation:

12x-6=12x-6

As both the equations are same, there are infinite solutions.