Gopal is thinking of a number. He says that the sum of the number and 8, mulltiplied by 3/4, is equal to -12. Which equations can be used to find Gopal's number?choose all that apply.

A 3/4(x+8) + -12
B 3/4x +6 = -12
C x+6= -12
D3/4x+ 8= -12

Answers

Answer 1
Answer:

Answer:

D

Step-by-step explanation:

12X+8=-12

12×8

____=12

12

Answer 2
Answer:

Answer:

3/4(x+8)=-12

Step-by-step explanation:

Looks like it’s a Maybe you typed + instead of =.


Related Questions

Dimitri rode his bike 32 miles yesterday. He rode 12 4/5 miles before lunch and the rest of the distance after lunch. How far did he ride after lunch?
Use picture or words to describe a cone
How do you find the percent of a number greater than 100?
Matt earned 28,500 last year. Paid 8,265 for rent. What percent did he pay for the rent
A manufacturer wants to make a box with a volume of 24 cubic feet.a. Sketch two possible designs for the box.b. If the box is to be made out of wood that costs $4 per square foot, which of your designs would be less expensive to produce? Explain.

The area of a playground is 204 yd^2 The width of the playground is 5 yd longer than its length. Find the length and width of the playground.

Answers

Answer:

12

Step-by-step explanation:

Assuming that the shape of the playground is rectangular, we know that the area of a rectangle is length x width.

Let the length = x

width = x + 5

x(x + 5) = 204

x² + 5x = 204

x² + 5x - 204 = 0

(x + 17)(x - 12) = 0

x = -17 and x = 12

However, since x represents the length of the playground, length cannot be negative. The only value possible is x = 12.

Therefore, the playground has a length of 12 yd and a width of 12 + 5 = 17 yd.

Answer:

length = 17 yd, width = 12 yd

Step-by-step explanation:

A cell phone company charges a monthly fee plus $0.25 for each text message. The monthly fee is $30.00 and you owe $59.50. How many text messages did you have? Write an equation using x as the variable and then solve the equation.

Answers

Ok if he paid.

59.50-30.00=29.50

so he paid 29.50 dollars more 

29.50/0.25=118

so he texted 118 times
.25x + 30 = 59.50 is the equation.

now subtract 30 from each side leaving you with:

.25x = 29.50

now divide by .25 on each side.

x = 118
      
You sent 118 text messages.

A youth chorus has 30 members. There are 14 boys in the chorus. What is the ratio of boys to girls in simplest form?

A.7/15


B.8/15


C.7/8


D.8/7

Answers

so boys to girls=

14 boys
30-14=girls=16

boys to girls=14:16
treat it as a fraction
14/16
simplify
divide 2
7/8
that's simplest form
7/8 or C is the answer

Answer:

your answer would be c. 7/8

Step-by-step explanation:


A bottle of cranberry juice contains 32 fluid ounces and costs $2.56. What is the unit rate?

Answers

unit\ rate=(cost)/(number\ of\ ounces)\n\n unit\ rate=(2.56\$)/(32ounce)=0.08(\$)/(ounce)\n\n Unit\ rate\ is\ 0.08\$\ per\ one\ ounce.

Maria is making blueberry muffins using a blueberry cake recipe. To make the muffins, she has to divide the cake recipe in half. If the cake recipe calls for 2/3 cup of milk, which expression can Maria use to caluculate how much milk she needs to make the muffins?-
A - 1/2 divided by 2/3
B - 2/3 x 2
C - 2/3 x 1/2
D - 2 divided by 2/3

Answers

I think she would have to divide 2/3 by 1/2. So you would do 2/3 x 2/1 and since 2/1 is equal to 2 the answer would be BHope this helped - Ashlynn
the answer is b
hope it helps 
thank you

Rico is making4 batches of mexican rice. each batch needs 2/3cup of corn. He only has a1/3-cup measure.How manytimes must Rico measure 1/3cup of corn to have enough fr all ofMexican rice?

Answers

If each batch needs 2/3 cups of corn and he only has only 1/3 cup measure,
1/3 + 1/3 = 2/3. Fraction addition and all that, adding the top numbers but not the bottom.

So you need 2 "1/3" measures to make a 2/3 cup of corn. You need 4 sets of this 2/3 cup measure, so multiply:
2 (the number of measures per batch) and 4 (the number of batches).

That's the long explanation for the short answer: 8.

Hope that helped!~