Answer:
a). 12.5 liters of real fruit juice would be needed to produce 250 liters of Drink A, and 20 liters of real fruit juice would be needed to produce 250 liters of Drink B
b). 0.05aa liters of real fruit juice would be needed to produce aa liters of Drink A, and 0.1bb liters of real fruit juice would be needed to produce bb liters of Drink B
Step-by-step explanation:
a). Drinks A(250 liters) and Drink B(200 liters)
Total amount of Drink A=250 liters
Real fruit juice=5% of Drink A=(5/100)×250=12.5 liters
12.5 liters of real fruit juice would be needed to produce 250 liters of Drink A
Total amount of Drink B=200 liters
Real fruit juice=10% of Drink B=(10/100)×200=20 liters
20 liters of real fruit juice would be needed to produce 250 liters of Drink B
b). Drinks aa and bb
Total amount of Drink A=aa liters
Real fruit juice=5% of Drink A=(5/100)×aa=0.05aa liters
0.05aa liters of real fruit juice would be needed to produce aa liters of Drink A
Total amount of Drink B =bb liters
Real fruit juice=10% of Drink 10=(10/100)×bb=0.1bb liters
0.1bb liters of real fruit juice would be needed to produce bb liters of Drink B
To find the amount of real fruit juice needed, multiply the total volume of each drink by the percentage of juice it contains. For 250 liters of Drink A and 200 liters of Drink B, you need 32.5 liters of fruit juice in total. Apply the same method for any quantity of drinks.
We can compute the amount of real fruit juice needed for the drinks by using a similar method as in Chapter 9: multiplying the total volume of each drink by the percentage of real fruit juice it contains.
For Drink A: 250 liters * 5% = 12.5 liters of real fruit juice.
For Drink B: 200 liters * 10% = 20 liters of real fruit juice.
So in total, to produce 250 liters of Drink A and 200 liters of Drink B, you would need 12.5 liters + 20 liters = 32.5 liters of real fruit juice.
For aa liters of Drink A and bb liters of Drink B, you would do the following calculations:
Drink A: aa liters * 5%
Drink B: bb liters * 10%
Add the results from both calculations to get the total liters of real fruit juice needed.
#SPJ12
Answer:
diagram?
Step-by-step explanation:
9P25
25P9
25C9
Answer:
x^2+4x+4=x(x−2)
Step-by-step explanation:
Answer:
The correct answer would be D
Step-by-step explanation:
Answer: D
Step-by-step explanation: :)
Carson drove a distance of 120120120 kilometers. He initially had 303030 liters of fuel, and his car's fuel efficiency is 100100100 cubic centimeters per kilometer.
What calculation will give us the estimated volume of fuel that remains in Carson's tank by the end of the drive, in liters?
Answer:
Step-by-step explanation:
The formula for the remaining volume of fuel in a car's tank is expressed as;
V = I - E.D
where;
I is the initial volume of fuel,
E is the fuel efficiency, and;
D is the distance traveled.
Given
I = 30 litres
1m³ = 1000L
x = 30L
x = 30/1000
x = 0.03m³
I = 0.03m³
E = 100cm³/km
E = 100*10^-6m³/km
E = 10^-4m³/km
E = 10^-4m³/1000m
E = 10^-7m²
D = 120km
Convert km to metres
D = 120km = 120,000m
Substitute the results into the formula;
V = I - E.D
V = 0.03 - (10^-7)(120,000)
V = 0.03 - 0.012
V= 0.018 m³
Convert 0.018 m³ to litres
Since 1 m³ = 1000L
0.018 m³ = y
cross multiply;
y = 1000 * 0.018
y = 18 litres
Hence volume of fuel that remains in Carson's tank by the end of the drive is 18 litres