To find the surface are, we can add up the area of all of the sides.
Top: 4in x 9in = 36in^2
Bottom: 4in x 9in = 36in^2
Front: 5in x 9 in = 45in^2
Back: 5in x 9 in = 45in^2
Right: 4in x 5in = 20in^2
Left: 4in x 5in = 20in^2
Adding them all together: 36+36+45+45+20+20 = 202in^2
The surface area of the prism is 1. 202 in^2
I need help with this one please help
Answers
1. leg-leg theorem
2. reflexive property (they are the same thing)
3. given (it tells you)
Janice bought 4oranges for $3.40.what is the unit price
Answers
You have to divide 3.40/4 and the unit price will be 0.85
well 4/$3.40 = 1/? 3.40÷4=0.85 so 85 cents for one orange because it was $3.40 for 4 oranges so divide it and younhet the answer
4 hot dogs and a soft drink costs $6.30 whereas one hot dog in for soft drinks cost $4.20 what is the total cost of one hot dog and one soft drink?
Answers
Let h = hot dog Let s = soft drink 4h + s = 6.30...Equation A h + 4s = 4.20...Equation B
We have two equations in two unknowns. The unknowns are the variables h and s. I will solve for s in Equation A by subtracting 4h from both sides. s = -4h + 6.30 I will now replace s in Equation B with -4h + 6.30 to find the price of one hot dog. h + 4(-4h + 6.30) = 4.20 h -16h + 25.2 = 4.20 -15h = -25.2 + 4.20 -15h = -21 Divide both sides by -15. h = -21/-15 h = 21/15 h = 7/5 h = $1.40 We now know the value of one hot dog. Go back to EITHER Equation A or B, replace h with 1.40, do the algebra and you will find the price of one soft drink.
What is 42% of 120.00?
Answers
The answer to this problem is 50.4.
6x-21>3 and 14x+11>-17
Answers
6x-21>3 Add 21 to both sides 6x>24 Divide 6 on both sides X>4
14x+11>-17 Subtract 11 from both sides 14x>-28 Divide 14 on both sides X<-2