A sphere has a radius of 6 meters. A second sphere has a radius of 3 meters. What is the difference of the volumes of the spheres?

Answers

Answer 1
Answer:

Answer:

791. 28 m^3\n

Step-by-step explanation:

Volume of sphere with 6 meter radius

= (4)/(3) \pi r^3\n= (4)/(3) (3.14) ( 6^3)\n= 904.32 m^3\n

Volume of sphere with 3 meter radius

= (4)/(3) \pi r^3\n= (4)/(3) (3.14) ( 3^3)\n= 113.04 m^3\n

Difference between the volume of two sphere

= (904 .32 m^3)- ( 113.04 m^3)\n= 791.28 m^3\n

Answer 2
Answer: ∆volume = 4/3 *pi * (R^3 -r^3 )
= 4/3 *pi*((6)^3 -(3)^3)
= 252*pi
= 791.68 m^3

Related Questions

3 kilograms are greater than 6 pounds? True or False
988 divided by 96 = what
What is the location of the sum 11+(-5) with respect to 11 on a number line? A:five units to the left of 11 B:five units to the right of 11 C:11 units to the left of zero D:11 units to the right of zero
Find the sum or difference write your answer in simplest form 7/10-1/2
70,000+4,000+800+90 number

PLEASE HELP ME ASAP 10 POINTS

Answers

To find the surface are, we can add up the area of all of the sides.

Top:
4in x 9in = 36in^2

Bottom:
4in x 9in = 36in^2

Front:
5in x 9 in = 45in^2

Back:
5in x 9 in = 45in^2

Right:
4in x 5in = 20in^2

Left:
4in x 5in = 20in^2

Adding them all together:
36+36+45+45+20+20 = 202in^2

The surface area of the prism is 1. 202 in^2

I need help with this one please help

Answers

1. leg-leg theorem

2. reflexive property (they are the same thing)

3. given (it tells you)

Janice bought 4oranges for $3.40.what is the unit price

Answers

You have to divide 3.40/4 and the unit price will be 0.85
well 4/$3.40 = 1/?
3.40÷4=0.85
so 85 cents for one orange because it was $3.40 for 4 oranges so divide it and younhet the answer

4 hot dogs and a soft drink costs $6.30 whereas one hot dog in for soft drinks cost $4.20 what is the total cost of one hot dog and one soft drink?​

Answers

Let h = hot dog
Let s = soft drink
4h + s = 6.30...Equation A
h + 4s = 4.20...Equation B

We have two equations in two unknowns. The unknowns are the variables h and s.
I will solve for s in Equation A by subtracting 4h from both sides.
s = -4h + 6.30
I will now replace s in Equation B with -4h + 6.30 to find the price of one hot dog.
h + 4(-4h + 6.30) = 4.20
h -16h + 25.2 = 4.20
-15h = -25.2 + 4.20
-15h = -21
Divide both sides by -15.
h = -21/-15
h = 21/15
h = 7/5
h = $1.40
We now know the value of one hot dog.
Go back to EITHER Equation A or B, replace h with 1.40, do the algebra and you will find the price of one soft drink.

What is 42% of 120.00?

Answers

p\%=(p)/(100)\n\n42\%=(42)/(100)\n\n42\%\ of\ 120.00\to(42)/(100)\cdot120.00=42\cdot1.20=50.40\leftarrow answer
The answer to this problem is 50.4.

6x-21>3 and 14x+11>-17

Answers

6x-21>3
Add 21 to both sides
6x>24
Divide 6 on both sides
X>4

14x+11>-17
Subtract 11 from both sides
14x>-28
Divide 14 on both sides
X<-2