One person can do a certain job in ten minutes, and another person can do the same job in fifteen minutes. How many minutes will they take to do the job together? 4 min 5 min 6 min

Answers

Answer 1
Answer: A can do 1 job in 10 min. means 1/10 job per min.
B can do 1/15 job per min.

together A&B can do 1/10+1/15 =1/6 job per min.

1/6 job they spend 1 min
1 spend 1x1/(1/6) = 6 min
Answer 2
Answer:

Final answer:

The first person completes a job in 10 minutes and the second person completes the same job in 15 minutes. When they work together, they can do the job in 6 minutes.

Explanation:

This question pertains to the concept of rate of work. Work rate is generally described as the amount of work done per unit time. The first person completes the job in ten minutes, so their work rate is 1 job per 10 minutes. The second person completes in fifteen minutes, so their work rate is 1 job per 15 minutes.

When they work together, their rates of work add up. Therefore, the rate at which they complete the work together is (1 job/10 minutes) + (1 job/15 minutes).

Convert these rates to a common denominator (30) to simplify the calculation: (30 jobs/300 minutes)+(20 jobs/300 minutes) equals 50 jobs/300 minutes.

Therefore, together, they can do 50 jobs in 300 minutes. Hence, to do 1 job, they will need 300 minutes / 50 = 6 minutes.

Learn more about Rate of Work here:

brainly.com/question/32225531

#SPJ11


Related Questions

Can someone help me rewrite this polynomial into a standard form
At 60 days the height of a sunflower is 205 cm. If the growth rate is 2 cm per day after the first 60 days, write an expression to represent the sunflower's
Write an equation in point-slope form, y – y1 = m(x – x1), of the line through points (9, –2) and (10, 2). Use (9, –2) as the point (x1, y1).
y=-3x+55x - 4y= -3solvining systems of equations by substitution
What is the slope of the graph of 6x + 12y = 7?  

What is the y-intercept of the function: f(x)=x+4

Answers

The answer for the y intercept is (0,4)
If you're plotting the value of f(x) on the y-axis,
then the graph crosses the y-axis at y=4.

Please help really fast

Answers

If you cut an isosceles triangle in half, you get a right angled triangle.
You can work out 'd' or the hypotenuse using Pythagoras's theorem:
a^2 + b^2 = c^2

Because we are looking at half of the triangle, we have to half the base, 14m. So you get 7m. But the height of the triangle, 5m, stays the same.

So if you out the figures into the formula you'd get:
7^2 + 5^2 = d^2

To get 'd' you have to square root the first half of the equation. So you get:
√7^2 + 5^2 = d

The above is the answer :)

What is the given equation in logarithmic form of
7^4=2,401?

Answers

7^4=2,401\ \ \ \Leftrightarrow\ \ \ log_72.401=4
log(base 8/7) (2401/4096) = -4

The sales tax on a new camera is $5.60, which is 8% of the total price.What is the price of the camera?

Answers

$5.60 = 0.08x
Solve by dividing both sides by 0.08
$5.60 ÷ 0.08 = $70
Price: $70
the total price is 6.05 because 8 percent of 5.60 is .45 so 5.60+.45 is 6.05

a cereal box is 8 1/2 inches long, 3 1/2 inches wide, and 12 inches high. what is the volume of the the box?

Answers

Length of the cereal box = 8 1/2 inches
                                        = 17/2 inches
Width of the cereal box = 3 1/2 inches
                                      = 7/2 inches
Height of the cereal box = 12 inches
Then
Volume of the cereal box = Length * Width * Height
                                        = (17/2) * (7/2) * 12 cubic inches
                                        = 17 * 7 * 12 cubic inches
                                        = 1428 cubic inches
I think its 357 squared. Just multiply all of it together. I'd check the formula for finding volume if you want a reliable answer

An appliance store sells lamps at $95.00 for two. A department store sells a similar lamp at five for $250.00 What is the cost for 1 lamp at the appliance store?

Answers

Answer:

47.5 per 1 lamp

Step-by-step explanation:

First, we can ignore the info about the department store because it is useless. Now, for the appliance store, we now that it sells lamps for 95 dollars per 2 lamps. 2 lamps equal 95, and it is asking how much does 1 cost. We can simply divide. So, 95/2= 47.5 dollars