Can somebody help me plz with number 13,14,15,16,17
can somebody help me plz with number 13,14,15,16,17 - 1

Answers

Answer 1
Answer: 13. There are 3 feet in a yard. You divide 34 by 3 and get 11 with one left     over. So it should be 11 yards and 1 foot.
14.  16 oz. = 1 lb. If you multiply 16 (oz) x 8 (lbs.) you get 128 ounces.

Related Questions

Please help me with this question
The scale of a model of a car is 1:24. It’s full size car is 12 ft long how long is the model
the area of a paperback book cover is closer to 28 square inches or 28 square centimeters? Tell how you decided.
What type of triangle has 3 sides that are the same length?
What are the fractions one and 5/6 and two and 2/4 written with a common denominator?

a number cubes tolled 450 times. the number 3 comes up 67 times. what I's the theoretical probability of rolling a 3 ? WRITE YOUR ANSWER AS A FRACTION b. what us the experimental probability of rolling a 3 ? write your answer as a fraction

Answers

assuming number cube has 6 sides

probablity is (desiredoutcomes)/(total possible ouctomes)


since it is 450 times
total possible outcomes=450

experimiental probablity is the one actaully obtained by doing it
theoretical is the predicted amount

so theoretical probablity of rolling a 3 is 1 number out of 6 or 1/6 or 75 times out o 450 times

experimiental is the actaull one so67 out of 450 or 67/450

theoretical is 1/6 or 75/450
experimental is 67/450



A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9? If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $9? Explain your reasoning.

Answers

we know that

A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds

Part a) How many pounds of apples can you buy for $9?

by using proportion

(3)/(2)(usd)/(pound)  =(9)/(x) (usd)/(pound) \n \n 3x=9*2\n \n x=(18)/(3) \n \n x=6 pounds

therefore

the answer Part a) is

6 pounds

Part b) If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $9?

we know that

1 pound=16 ounces

step 1

convert ounces to pounds

1apple=(5)/(16)pounds

by using proportion

(1)/((5)/(16))\ (apples)/(pounds) =(x)/(6)  (apples)/(pounds)\n \n x(5)/(16) =6\n \n x=(16*6)/(5) \n \n x=19.2 apples

therefore

the answer part b) is

about 19 apples

Since 2 pounds is $3 and you have $9, you would do: 

(3)/(2) =  (9)/(x) , x= # of pounds of apples

You do cross multiplication to get:

3x=18

x=6      

1 lb= 16 oz

So 6*16=96   to get the number of ounces you can buy for $9.

Then divide 96 by 5, so that is ABOUT 19 APPLES.


16363636931÷217653573737

Answers

This is a great question for a calculator
But answer the quotient for this problem is 0.0751820273384202 but to round it up to the nearest hundredth, the answer will be 0.08
0.0751820273384202  this is the answer are you happy.

Dave can paint the office by himself in 4 hours. Working with an associate, he can paint theoffice in 3 hours. How long would it take his associate to do it working alone?

Answers

Answer:

It would take 12 hours for his associate to do the complete work alone.

Step-by-step explanation:

Let 'x' be the hours taken by his associate working alone.

Given:

Time to paint the office by Dave is 4 hours.

Time to paint the office together is 3 hours.

Therefore, the part of work completed by Dave alone in 1 hour is (1)/(4)

Part of work completed by an associate in 1 hour is (1)/(x)

Now part of work completed by both in 1 hour is (1)/(3)

Therefore,

(1)/(4)+(1)/(x)=(1)/(3)\n\n(1)/(x)=(1)/(3)-(1)/(4)\n\n(1)/(x)=(4-3)/(12)\n\n(1)/(x)=(1)/(12)\n\nx=12\ h

Therefore, it would take 12 hours for his associate to do the complete work alone.

PLEASE HELP!!!Which pair of rectangles is similar?

A. 1 rectangle is 3 and 8 2 rectangle is 2 and 6

B. 1 rectangle is 3 and 6 2 rectangle is 2 and 9

C. 1 rectangle is 3 and 8 2 rectangle is 2 and 5

D. 1 rectangle is 3 and 9 2 rectangle is 2 and 6

Answers

Let us use proportion:
a:b = c:d
where: 
ad = bc

A) 3:8 = 2:6 ⇒ 3*6 = 8*2 ⇒ 18 = 19 NOT

B) 3:6 = 2:9 ⇒ 3*9 = 6*2 ⇒ 27 = 12 NOT

C) 3:8 = 2:5 ⇒ 3*5 = 8*2 ⇒ 15 = 16 NOT

D) 3:9 = 2:6 ⇒ 3*6 = 9*2 ⇒ 18 = 18 YES!!!

A grocery store only sells eggs by the dozen.There are 12 eggs in one dozen eggs.If there are 624 eggs in stock how many dozens of eggs are there

Answers

work:

624 divided by 12 equals 52

answer:

52 dozens

Final answer:

Given a stock of 624 eggs and knowing 1 dozen equals 12 eggs, there are 52 dozen eggs in the store.

Explanation:

The subject of this question pertains to Mathematics, specifically a real world application of division. In the given query, a grocery store only sells eggs by the dozen, meaning twelve eggs. The store has in stock, 624 eggs. The task is therefore to determine how many dozens make up this total number of eggs available.

To find the answer, we divide the total number of eggs by the number of eggs in one dozen. That is 624 (total number of eggs) divided by 12 (number of eggs in a dozen). This equals 52 dozens. Thus, the grocery store has 52 dozens of eggs in stock.

Learn more about Division here:

brainly.com/question/2273245

#SPJ3