Three hundred sixty five times twenty four​
three hundred sixty five times twenty four​ - 1

Answers

Answer 1
Answer:

Answer:

8760

Step-by-step explanation:

20*300=6000

20*60=1200

20*5=100

6000+1200+100=

7300

4*300=1200

4*60=240

4*5=20

1200+240+20=1460

1460+7300=

8760


Related Questions

What graph is p less than or equal to -1
What kind of operation do you use to find the area?
A problem states that Ursula earns $9 per hour. To write an expression that tells how much money Ursula earns h hours, Joshua wrote (fraction) 9/h. Sarah wrote 9h. Whose expression is correct and why?
Estimate the sum of 196 + 482
Which is 8.43 written in expanded form

19 inches = how many feet

Answers

1 ft = 12 in
19 - 12 = 7
1 7/12 ft 

Answer:

1 foot 7 inches

NAD you kinda cute

Step-by-step explanation:

HELP!! For a right square pyramid, which shape could not be a cross section?A. Square

B. Triangle

C. Trapezoid

D. Rectangle

Answers

Answer:

D. Rectangle

Step-by-step explanation:

If you cut the pyramid with a plane parallel to the base, a square is obtained. If the plane is perpendicular to the base, you can obtain two different figures; if the plane passes through the vertex, a triangle is obtained, but if it doesn't pass through the vertex, a trapezoid is obtained.

Answer:

D. Rectangle

Step-by-step explanation:

2-2s=3/5s+13
Solve for s

Answers

Hello!

S=-55/13

Simplify both sides of the equation

2-2s=3/5s+13

2+-2s=3/5s+13

-2s+2=3/5s+13

Subtract 3/5s from both sides

-2s+2-3/5s=3/5s+13-3/5s

-13/5s+2=13

Subtract 2 from both sides

-13/5s+2-2=13-2

-13/5s=11

Multiply both sides by 5/(-13)

(5/-13)*(-13/5s)=(5/-13)*11

Answer:

s=-55/13

Step-by-step explanation:

Step 1: Simplify both sides of the equation.

2−2s=35s+13

2+−2s=35s+13

−2s+2=35s+13

Step 2: Subtract 3/5s from both sides.

−2s+2−35s=35s+13−35s

−135s+2=13

Step 3: Subtract 2 from both sides.

−135s+2−2=13−2

−135s=11

Step 4: Multiply both sides by 5/(-13).

(5−13)*(−135s)=(5−13)*(11)

s=−55/13

Evaluate each expression. When the answer is not a whole number, write your answer as a fraction.
A.) (-4)
·
(-6)
B.)
(-24)
·
(- 7/6)
C.)
4 ÷ (-6)
D.) 4/3 ÷ -24

Answers

Answer:

C

Step-by-step explanation:

2/3

Does this help? I am not 100% sure

What is the surface area of the figure? A.
428 ft2

B.
560 ft2

C.
632 ft2

D.
888 ft2

Answers

We have 8 sides to calculate, it will be hard to explain which side I'm calculating without marking on the picture. 

We will start with the front facing side. We can break this up into an 8ft x 8ft square, and a 14ft x 6ft rectangle. The area equals: 
8ft x 8ft + 14ft x 6ft = 148ft^2

The front facing is the same area as is back facing counterpart so we can multiply the surface area by 2:
148ft^2 x 2 = 296f^2

Adding the bottom surface area 6ft x 14ft:
6ft x 14ft + 296ft^2 = 380ft^2

Adding the right side 6ft x 14ft:
6ft x 14ft + 380ft^2 = 464ft^2

Adding the left side 8ft x 6ft:
8ft x 6ft + 464ft^2 = 512ft^2

Adding the 3 sides on the top 8ft x 6ft (top facing), 6ft x 6ft (top facing), and 6ft x 6ft (left facing):
8ft x 6ft + 512ft^2 = 560ft^2
6ft x 6ft + 560ft^2 = 596ft^2
6ft x 6ft + 596ft^2 = 632ft^2

Therefore the answer is C, 632 ft^2.

Wich solid figure has only one base

Answers

The solid figures that have only base are cones and pyramids.

Hope this helps :)