Answer:
Diapers costs $11 and formula is $13.
Step-by-step explanation:
Let's name diapers as A and formula as B.
Simply the equations:
1A + 2B = $37(1)
2A + 5B = $87(2)
Clear D from one equation.
A = $37 - 2B(1)
Replace D into the other equation.
2*($37 - 2B) + 5B = $87(2)
$74 - 4B + 5B = $87
$74 + B = $87
B = $87 - $74 = $13
Find A, now knowing B.
A = $37 - 2($13)
A = $37 - $26 = $11
Answer:
Cost of a bag of diapers is $11 and cost of one can of formula is $13.
Step-by-step explanation:
Let cost of each diaper = $D and cost of each cans of formula = $C
Malik shops a bag of diapers and 2 cans of formula.
He spends total of $37.
So the equation will be
D + 2C = 37 -------(1)
Next week he stops and buys 2 bags of diapers and 5 cans of formula.
He spends total $87.
Equation for this purchase will be
2D + 5C = 87 ----------(2)
Multiply equation (1) by 2 and subtract it from equation (2).
2(D + 2C) - (2D + 5C) = 2×37 - 87
2D + 4C - 2D - 5C = 74 - 87
-C = - 13
C = 13
From equation (1)
D + 2×13 = 37
D + 26 = 37
D = 37 - 26
D = 11
Therefore, cost of a bag of diapers is $11 and cost of one can of formula is $13.
grades?
s – 118 = 764
118 + s = 764
s – 764 = 118
764 + 118 = 8
The total number of students in all other grades can be represented by the equation 118 + s = 764.
'In mathematics, an equation is a formula that expresses the equality of two expressions, by connecting themwith the equal to sign.'
According to the given problem,
Total number of students = 764
Number of students in third grade = 118
Let s be the number of students in all other grades,
⇒ s + 118 = 764
⇒ s = 764 - 118
⇒ s = 646 students
Hence, we can conclude, the number of students in all other can be represented by the equation 118 + s = 764.
Learn more about equations here: brainly.com/question/10413253
#SPJ2
Answer:
118+s=764 is the correct answer.
-x - 7y
12x – 10y
7x – 7y
Answer:
-x - 7y
Step-by-step explanation:
(3x – 2y) – (4x + 5y).
= 3x - 2y - 4x - 5y
= -x - 7y
Answer:
-1x-7y
Step-by-step explanation:
3x-4x= -1x
-2y-5y= -7y
$2,500x2.25%=$56.25
$56.25x6years= $337.50
$2,500+$337.50=$2,837.50
Answer:
52/9
=5.7
Step-by-step explanation:
We know that
52/9
is the same as
52÷9
We have the equation:
52 ÷ 9 = 5.7
(2/5+11)x(10-(-3))
Answer: 741/5
Step-by-step explanation:
57/5*(10/3)
57/5*13
Answer: answer is 741/5x
Step-by-step explanation:
Each paver covers an areas 8.4 inches by 8.4 inches and costs $1.88. What would be less expensive to use, and by how much?