Answer:
r=3
Step-by-step explanation:
3(r - 7) = 4(2 - 2r) + 4
Distribute
3r -21 = 8 -8r +4
Combine like terms
3r -21 = 12 -8r
Add 8r to each side
3r +8r-21 = 12 -8r+8r
11r -21 = 12
Add 21 to each side
11r -21+21 =12+21
11r = 33
Divide each side by 11
11r/11 = 33/11
r = 3
Answer:
Step-by-step explanation:
3(r - 7) = 4(2 - 2r) + 4
3r+(-21)=8+(-8r)+4
-21+8+4=3r+(-8r)
-9=-5r
B. 436 in2
C. 501 in2
D. 520 in2
Answer:its the same thing
Step-by-step explanation:
The expression that'll be used in calculating the total cost will be 2.5x + 2y.
Since Gabriel bought 2.5 pounds of apples that are x dollars a pound and 2 bags of lettuce for y dollars each, then the total cost will be:
= (2.5 × x) + (2 × y)
= 2.5x + 2y
Based on the calculation above, the expression that'll be used in calculating the total cost will be 2.5x + 2y.
Read related link on:
Answer:
x + 1.5 + 2y and 2y + 2.5x
Explanation:
Those were the correct answers for me.