Okay so the income tax minus the deductions will come to:
26,800 - 5,500 = 21,300
So remaining tax is 21,300.
To show that he paid 15% of it, we do:
15/100 (21300) = 3,195
So he already paid $3,195 of his income tax.
6,-1 this is the answer
B. $2.30
C. $6.00
D. $13.50
(Worth 10 points!)
Answer:
A. $1.50
Step-by-step explanation:
Based on the graph, the cost of the pencils is the same regardless of the number bought, so the equation is linear. You can find the rate, or cost per pencil, by first using two points:
(5, 7.5) and (3, 4.5)
Slope formula:
In order to find the unit rate, you divide the numerator by the denominator to get the price per pencil:
3 ÷ 2 = $1.50 per pencil
Step-by-step explanation:
THE ANSWER IS A BEACUSEETHY KEEP ADDING 1.50
1 qt I cup =_____cups
6 quart 3 cups -=_______cups
21 pints 1cup -= ________cups
1 gallon 7 cups=______cups
2 gallons 8 pints = _____gallon
3 pints 6 cups=_______cups
4 gallon 3 quarts =_______quarts
3 quart 2 cups =_______cups
8 quart 1 pint =___pints
2 quart 3 cups = ______cups
9 quart 4 pints =________quart
7 quart 2 cups =_________cups
1 gallon 4 pints = _________pint
1 gallon 7 pints =__________cups
3 gallon 3 pints =________ pints
5 quart 2 cups =_________cups
2 gallon 4 cups = __________cups
!!!!!!!!!!!!PLEASE HELP ME,,