suppose that you want to compare the average cost of a gallon of milk to the average cost of a gallon of gasoline in the U.S over 20 years what type of display would be the best choice A a double line graph B a double bar graph C a stem and leaf plot D a frequency table

Answers

Answer 1
Answer: The right answer for the question that is being asked and shown above is that: "A a double line graph" Suppose that you want to compare the average cost of a gallon of milk to the average cost of a gallon of gasoline in the U.S over 20 year, the type of display would be the best choice is A a double line graph
Answer 2
Answer:

Answer:

A

Step-by-step explanation:


Related Questions

A rectangular blanket's perimeter is 210 inches. If the long sides of the blanket measure 60 inches, what is the length of the shorter sides of the blanket?
a gallery owner purchased a very old painting for $3,000. the painting sells at a 325% increase in price what is the retail price of the painting.
Find the unit rate for 219 heartbeats in minutes
Simplify: 8p - 3 + 9p + 6p + 2p - 6p - 3p - 9p
Factor the expression. 4d + 12 Enter your answers in the boxes.

One evening, 2/3 of Mrs. Thorne's, students watched a reality television show. Mrs. Lombardo's students, 4/5 watched the same reality show. Which teacher had more students that watched the reality show? Explain

Answers

Mrs.Lombardo.if you do the math out, 4/5 and 2/3 give you an LCD (Least Common Denominator) of 15, so this means 4/5 = 12/15, and 2/3 = 10/15. 4/5 is greater than 2/3. 

2.789 in expanded form

Answers

it is...........

2.789=2 ones and 7 tenths 8 hundreths 9 thousandths

Neil measures the lengths of some objects in both yards and feet.There is a proportional relationship between the number of yards, x, and the number of feet, y.
x (yards) y (feet)
1 3
2 6
3 9
6 18
What is the constant of proportionality? Write your answer as a whole number or decimal.

Answers

The constant of proportionality(k) between a yard and a foot is 0.33.

What are ratio and proportion?

A ratio is a comparison between two similar quantities in simplest form.

Proportions are of two types one is the direct proportion in which if one quantity is increased by a constant k the other quantity will also be increased by the same constant k and vice versa.

In the case of inverse proportion if one quantity is increased by a constant k the quantity will decrease by the same constant k and vice versa.

The variable feet and yards are in direct proportion.

Let,

yard = k(feet).

1 = 3k

k = 1/3 = 0.33.

learn more about proportion here :

brainly.com/question/7096655

#SPJ2

the constant of proportionality is 3 (multiplied by 3 to be exact)

A cell phone company has a basic monthly plan of $40 plus $0.45 for any minutes used over 700. Before receiving his statement, John saw he was charged a total of $48.10. Write and solve an equation to determine how many minutes he must have used during the month. Show your work and explain your answer

Answers


Ok so we know he used over 700 because he was charged more than 40. Then we take the $8.10 and divide 0.45 into it. This then gives you 18 more minutes. Then add 18 to 700 and you get 718 min.

The perimeter of an isosceles triangle is 15.6m. Find the lengths of its sides, if:The base is 3m smaller than a leg.

Answers

Answer:

so length of sides is 6 .2 m ( other side will also be 6.2 m)

base = 3.2 cm

Step-by-step explanation:

solution

let the length of sides of isosceles triangle is = x

as two sides of  of isosceles triangle are equal

let the length of the side be x

so length of side = x

base  = x -3 ( as it is 3 m smaller in length )

according to formula of perimeter of isosceles triangle

perimeter = 2 (side) + Base

adding the values  

15.6  = 2 (x) + x-3

15.6 = 2x +x -3

15.6 = 3x-3

15.6 = 3( x-1) taking 3 common

dividing both sides by 3

15.6/3 = 3(x-1)/3

5.2  =x-1

or x -1 = 5.2

adding 1 from both sides

x-1 +1 = 5.2 +1

x = 6.2

so length of sides is 6 .2 m ( other side will also be 6.2 m)

base = x-3 = 6.2-3 = 3.2 m

please mark me as brainliest

Answer:

6 .2 m ,6.3 m, 3.2 m

Step-by-step explanation:

Quick problem to check!

Answers

To find the rate of change, also known as the slope, we can use the slope formula with these two given points.

Point 1: (20, 25)

Point 2: (50, 40)

(40 - 25) / (50 - 20)

15 / 30

0.5

The rate of change of this function is $0.50 / lb.

Hope this helps!! :)