Answer:
12n+9
Step-by-step explanation:
-Add 10n + 2n (Combine Like Terms)
= 12n
After that, , if there are no other changes to the "9", add it with 12n.
= 12n + 9
Answer: 12n+9
Step-by-step explanation:
Add 10n and 2n.
Combine Like Terms... Like Terms = 10n and 2n.
Leave your 9 alone because there is nothing you can do to it. Add 10n and 2n together to get 12n.
That will give you your answer as 12n+9.
Hope this helps you out! Good luck! ☺
-Leif Jonsi-
Answer:
Line AB: y<3x+1
Line CD: y>2/3x+2
Step-by-step explanation:
My teacher said the answer was $44.44 but I don't understand how she got that, can someone help please?
2) Apples cost $2.99 per pound. Which equation represents y, the total cost, for x pounds of apples?
A) x = y + 2.99
B) y = 2.99 + x
C) y = 2.99x
D) x = 2.99y
3) A baker uses 84 cups of flour for 36 batches of cookies. How many cups of flour are needed for 1 batch of the cookies
A) 1 1/3 cups
B) 4/7 cups
C) 2 1/3 cups
D) 3/7 cups
4) Erika pays $35.70 for 15 pounds of ground beef. Calculate the price per pound.
Question 4 options:
A) $20.70
B) $1.79
C) $1.38
D) $2.38
5) Another name for slope is the constant rate of change or speed.
A) True
B) False
Answer:
1) table 4 (last one)
2) C) y = 2.99x
3) C) 2⅓
84/36 = 7/3 = 2⅓
4) D) $3.38
35.7/15 = 2.38
5) True