Answer:
$32.30
Step-by-step explanation:
19x.30 (to find the 30%)
5.7 needs to be take off of the second shirt.
19 (the first shirt) + (19-5.7) = $32.3
Hate will pay $32.30 for two shirts during the store's sale. This is calculated by adding the full price of the first shirt ($19) and the discounted price of the second shirt ($13.30).
To solve this problem, you need to first calculate the full price of two shirts. Each shirt is priced at $19, so two shirts would cost $38. Next, calculate the 30% discount on the second shirt, which would be 0.30 * $19 = $5.70. This means that the second shirt will cost $19 - $5.70 = $13.30. Therefore, the total cost for two shirts with the discount applied would be $19 (the price of the first shirt) + $13.30 (the reduced price for the second shirt) = $32.30. Thus, Hate will pay $32.30 for two shirts during the store's sale.
#SPJ2
Answer
Find out the how many packages will be needed for 28 children if each child gets 4 pencils .
To prove
As given
There are 8 pencils in a package .
Total number of childrens = 28
each child gets 4 pencils
Total number of pencils needed for 28 children = 28 × 4
= 112
Now find out the Number of packages for 28 children .
As
Total number of pencils needed = 112
pencils in a package = 8
put in the above
Number of packages needed for 28 childrens = 14
Therefore the 14packages will be needed for 28 children if each child gets 4 pencils .
The distancetraveled in the period of 5 and 3\4 hours will be 287 miles and 1\4 miles.
Calculating the velocity of each moment we have:
calculating the distance of each moment we have:
Calculating the total distance we have:
Total Distance = Distance 1 + Distance 2
= 168 + 119.25 miles = 287.25 miles
See more about distance at brainly.com/question/15172156
1.- x+ 1/2 x = 18
2. 2x + x = 18
3. 2(x) + 2(2x)= 1/2x =18
4. x+ 1/2 x + x + 1/2x= 18
5. 2 [ x + 1/2 x} =18
The first is wrong
Second is right
Third is wrong
Fourth is right
Fifth is right
-12x1/6x3+48/3 Pleaseee help me
30
32
32.5
30.2
2) The cost of 50 pounds of pet food is $117.50. What is the cost for one pound of pet food?
$23
$0.43
$2.35
$235