A store is having a sale where customers can buy one shirt and get a second shirt for 30% off. Hate wants to buy two shirts priced at $19 each. How much will she pay?

Answers

Answer 1
Answer:

Answer:

$32.30

Step-by-step explanation:

19x.30 (to find the 30%)

5.7 needs to be take off of the second shirt.

19 (the first shirt) + (19-5.7) = $32.3

Answer 2
Answer:

Final answer:

Hate will pay $32.30 for two shirts during the store's sale. This is calculated by adding the full price of the first shirt ($19) and the discounted price of the second shirt ($13.30).

Explanation:

To solve this problem, you need to first calculate the full price of two shirts. Each shirt is priced at $19, so two shirts would cost $38. Next, calculate the 30% discount on the second shirt, which would be 0.30 * $19 = $5.70. This means that the second shirt will cost $19 - $5.70 = $13.30. Therefore, the total cost for two shirts with the discount applied would be $19 (the price of the first shirt) + $13.30 (the reduced price for the second shirt) = $32.30. Thus, Hate will pay $32.30 for two shirts during the store's sale.

Learn more about Percentage Discount here:

brainly.com/question/32407541

#SPJ2


Related Questions

Rewrite equation in vertex form y=x^2+4x+2
Kiwi fruits weight ~ The weight of Kiwi fruits is normally distributed with an average weight of 76 grams and a standard deviation of 3.6 grams.What proportion of Kiwi fruits have weights between 70 and 80 grams? Enter your answer to 4 decimal places.
You borrowed $25 from your friend. You paid him back in full after 6 months. He charged $2 for interest. What was the annual simple interest rate that he charged you? Use the formula: I = Prt
Joyce took out a small loan for $1,200. The interest on the loan was 10.5%, but she paid it off in just 18 months. How much did she pay back in interest?
The product of what number and 7 is less than 49?

There are 8 pencils in a package. How many packages will be needed for 28 children if each child gets 4 pencils?

Answers

Answer

Find out the  how many packages will be needed for 28 children if each child gets 4 pencils .

To prove

As given

There are 8 pencils in a package .

Total number of childrens = 28

each child gets 4 pencils

Total number of pencils needed for 28 children = 28 × 4

                                                                               = 112

Now find out the Number of packages for 28 children .

Number\ of\ packages\ needed\ for\ 28\ children =(Total\ numer\ of\ pencils\ needed)/( pencils\ in\ a\ package)

As

Total number of pencils needed = 112

pencils in a package = 8

put in the above

Number\ of\ packages\ needed\ for\ 28\ children = (112)/(8)

Number of packages needed for 28 childrens = 14

Therefore the 14packages will be needed for 28 children if each child gets 4 pencils .



The question is asking to state or calculate how many package will be needed for 28 children if each child gets 4 pencils, base on my calculation, I would say that the answer would be 14 pencils. I hope you are satisfied with my answer and feel free to ask for more if you have questions 

Mr. Anderson drove 168 miles in 3 and 1/2 hours. HE then drove the next 2 and 1/4 hours at a rate of 5 miles an hour faster than the first rate. How many miles did Mr.Anderson Drive during the 5 and 3/4 hours?Please answer ASAP for brainliest answer and thanks!

Answers

The distancetraveled in the period of 5 and 3\4 hours will be 287 miles and 1\4 miles.

Calculating the velocity of each moment we have:

  • Speed 1 :

168 miles / 2.25 hours = 48 miles/hour

  • Speed 2:

48 + 5 miles/hour = 53 miles/hour

calculating the distance of each moment we have:

  • Distance 1 = 168 miles

  • Distance 2:

2.25 hours X 53 miles/hour =119.25 miles

Calculating the total distance we have:

Total Distance = Distance 1 + Distance 2

= 168 + 119.25 miles = 287.25 miles

See more about distance at brainly.com/question/15172156

Speed 1 = 168 miles / 2.25 hours = 48 miles/hour
Speed 2 = 48 + 5 miles/hour = 53 miles/hour
Distance 1 = 168 miles
Distance 2 = 2.25 hours X 53 miles/hour =119.25 miles
Total Distance = Distance 1 + Distance 2 = 168 + 119.25 miles = 287.25 miles
Or 287 and 1/4 miles

(Plz answer)Unicorn is writing an equation to represent the perimeter of a rectangle with the width equal to half the length. She knows that the perimeter is equal to 18 units and needs to find the length and width of the rectangle. Which equations represent this relationship? Check all that apply.

1.- x+ 1/2 x = 18

2. 2x + x = 18

3. 2(x) + 2(2x)= 1/2x =18

4. x+ 1/2 x + x + 1/2x= 18

5. 2 [ x + 1/2 x} =18

Answers

The first is wrong

Second is right

Third is wrong

Fourth is right

Fifth is right

Simplify.

-12x1/6x3+48/3 Pleaseee help me

Answers

First, let's look at the first two nomials. -12 / 6 = -2 and x / x3 = 1 / x2

Since the bigger variable is on the bottom, when simplifying it stays on the bottom.

We get -2/ x2 + 16.

48/3 = 16.

Hope this helped!

June will spin the arrow on the spinner 5 times. What is the probability that the arrow will stop on A, then B, then C, then D, then A?

Answers

Ok so assuming the board only has 4 spaces to land on (A,B,C,D) all we need to do is weight the probability, 

1/4 x 1/4 x 1/4 x 1/4 x 1/4 = 1/1024 

To solve I put the number of favorable outcomes over the number of total outcomes, in this case we had 1 favorable outcome each time and a constant of 4 possible outcomes. 

Please help!!!!!1) Julie's car can travel 512 miles on 16 gallons of gasoline. What is the number of miles per gallon?

30
32
32.5
30.2

2) The cost of 50 pounds of pet food is $117.50. What is the cost for one pound of pet food?

$23

$0.43

$2.35

$235

Answers

To find the miles per gallon, you've got to divide the larger number (512) by 16, and this gives you 32. Therefore, the car is 32 miles to e gallon. You've also got to do this for the second one, and in this case, you've got to divide $117.50 by 50, and this gives you 2.35, which means that a pound of dog food costs $2.35Hope this helps :)
512 = 16
x = 1

16x = 512
x = 512 ÷ 16
x = 32

Answer: 32 miles per gallon (B)

50 = 117.50
1 = x

50x = 117.50
x = 117.50 ÷ 50
x = 2.35

Answer: $2.35 per pound (C)