Answer:
The new ratio is 30 miles : 1 gallon it called the unit rate
Step-by-step explanation:
* Lets explain what is the unit rate
- A unit rate describes how many units of the first type of quantity
equal to one unit of the second type of quantity
- Ex: 3 miles per hour
$100 per day
15 students per class
- A unit rate is a rate with 1 in the denominator
- Ex: $20 for 5 pens, the rate is 20 : 5 divide the two terms by the
denominator 5, then 20 : 5 = 4 : 1 then unit rate is $4 per pen
* Lets solve the problem
- A car can travel 300 miles on 10 gallons of gas
∴ The rate is 300 miles per 10 gallons
- To find the unit rate divide the two terms of the rate by 10
∴ 300 : 10 = 300/10 : 10/10
∴ 300 : 10 = 30 : 1
∴ The unit rate is 30 miles per gallon
* The new ratio is 30 miles : 1 gallon it called the unit rate
A.0.58 and 0.29
B. 0.58 and 0.23
C. 0.42 and 0.12
D. 0.23 and 0.42
Answer:
c
Step-by-step explanation:
The expression for the cost of p pounds of peanuts is c = 1.90p.
An expression is a way of writing a statement with more than two variables or numbers with operations such as addition, subtraction, multiplication, and division.
Example: 2 + 3x + 4y = 7 is an expression.
We have,
Cost of peanuts per pound.
c = $1.90
The cost of p pounds of peanuts.
c = 1.90p
Thus,
The expression is c = 1.90p.
Learn more about expressions here:
#SPJ2
Answer:
28 ways
Step-by-step explanation:
28 ways
3
A
5/6
1/8
9 0
11 12
13/14
15
16
In the figure, plly and "||s. Match each pair of congruent angles with the reason for their congruency.
corresponding angles for
parallel lines p and q cut by
the transversalr
corresponding angles for
parallel lines r and s cut by
the transversal a
Vertical Angles Theorem
Linear Pair Theorem
25 213
2125
210 214
213 = 216
corresponding angles for
parallel lines p and q cut by
the transversal s
Answer:
what grade is this jeez
Step-by-step explanation:
idk