For this case we have that by definition, the area of a square is given by:
Where:
l: It's the side of the square
We have as data that:
So:
We cleared l, applying root to both sides:
We choose the positive value of the root:
So, the side of the square is:
The perimeter is given by:
Answer:
Answer:
Side length = 8xy^2
Perimeter = 32xy^2.
Step-by-step explanation:
As it's a square the side length is the square root of the area
= √ (64x^2y^4)
= 8xy^2.
The perimeter is 4 times this.
Answer:
Step-by-step explanation:
Mr. Garcia will earn $16 by selling the vase.
The unitary technique involves first determining the value of a single unit, followed by the value of the necessary number of units.
For example, Let's say Ram spends 36 Rs. for a dozen (12) bananas.
12 bananas will set you back 36 Rs. 1 banana costs 36 x 12 = 3 Rupees.
As a result, one banana costs three rupees. Let's say we need to calculate the price of 15 bananas.
This may be done as follows: 15 bananas cost 3 rupees each; 15 units cost 45 rupees.
Given:
Number of flowers= 48
Number of flowers in each vase = 6
So, number of vase can be made
= 48/6
= 8 vases
Now, if each vase cost $2 then cost 8 vase
= 8 x 2
= $16.
Learn more about Unitary Method here:
#SPJ2
How many pecans are needed for each pie? Your recipe calls for 1 1/2
cups pecans per pie. But there is no cup measure available, only a scale.
How many pecans are in a pound? Perhaps the nutritional info from a bag of pecans would be helpful. (refer to photo for information)
You will need to buy________ pounds of pecans.
Give your answer accurate to at least one decimal place.
Answer:
Thus, to make 4 pecan pies one need to buy approximately 1.3 pounds of pecan.
Step-by-step explanation:
We are given the following information in the question:
Number of pecan pies to be made = 4
Pecan required to make 1 pie =
Pecan required to make 4 cups =
Now, 1 bag of pecan has a serving size of 1 cup . Hence, we need to buy 6 such bag.
Now, weight of one bag = 99 grams
Weight for 6 cups of pecan =
We know that:
1 gram = 0.00220462 Pounds
594 grams of pecans =
Thus, to make 4 pecan pies one need to buy approximately 1.3 pounds of pecan.
To solve this problem, first determine the information you need to answer. As we need to make 4 pecans of the pies, take the values for the one piece and multiply it with four.
To make 4 pecans pies one will required to by 1.30 pounds of pecan.
Given information:
Number of pecan pies to be made is 4
The pecan needed to make 1 pie is cups.
Now, Pecan required to make 4 cups will be:
cups.
As, 1 bag of pecan has a serving size of 1 cup
Hence, we need 6 such bags.
Now, weight of the bag is 99 grams
so,
weight of 6 such bags will be
And we have
So,
594 grams of pecans =
Hence, to make 4 pecans pies one will required to by 1.30 pounds of pecan.
For more information visit: