A rabbit weighs 4 pounds and 6 ounces how many ounces does the rabbit weigh

Answers

Answer 1
Answer: There are 16 ounces in a pound. If there are 4 pounds, then you take 16 and multiply it by 4 and then add 6.

The answer is: 70.
Answer 2
Answer: 1lb is equal to 16oz. Multiply 16x4= 64oz. Then add 6oz on to that. 70oz is your answer.

Related Questions

What is the range of Variable B?
What is the slope of the line that passes through the points (14, 5) and (20, –4)? A. -3/2 B. -2/3 C. 2/3 D. 3/2
Find one point that lies in the solution set of the following system of inequalities:Y<(or equal)1/2x+6y>-3x-1justify answer
What is 9/10 take away 4/10
Help!! A cylindrical water tank is being filled with a hose. The depth of the water increases by 1 1/4 ft per hour. How many hours will it take for the water level in the tank to be 3 1/2 ft deep? Enter your answer as a mixed number

Which expression is equivalent to 11(17 – x)?A.


11 • 17 – 11x


B.


17 – 11x


C.


11 • 17 – x


D.


11 + 17 – x

Answers

The answer is A. 11 x 17 - 11x because you would use the distributive property and multiply the number on the outside (11) by everything on the inside (17 and -x)
for this, they are asking you to multiply both 17 and -x by 11. B and C only multiply one term by 11, and D doesn't multiply at all. A is the only one that fits!

Juan deposited $200 in savings account earning 3% interest over 2 years . what was the total amount of interest earned at the end of 2 years ?

Answers

I'm not too sure about this one but if you find 3% of $200 you get 6 and if you multiply that by 2 ( for the 2 years ) you'll get ( A $12 )

Seven times the sum of a number and 2 is equal to 9

Answers

Let x = a number

7(x + 2) = 9

Then we solve for x. First, distribute:

7x + 14 = 9

Subtract 14 from both sides:

7x = -5

Divide by 7 on both sides:

x= (-5)/(7)

The number is then -5/7.

the most popular pizza at pavones pizza is the 10 inche personal pizza with one topping what is the area of a pizza with a diameter of 10 inches (area of circle)

Answers

diameter/2=radius
area=pir^2

d=10
d/2=10/2=5=r
area=pi5^2
area=pi25
area=25pi in^2
if you want
aprox pi=3.141529
area=78.5398 in^2
round if nececary
78.54in^3

A=1/2pid^2<---------------Formula

Always you the formula 

Find both unit rates. $96.88 for 8 pizzas A. $12.11/pizza and about 0.08 pizza/dollar B. 12.11 pizza/dollar and about $0.08/pizza C. $96.88/pizza and about 8 pizza/dollar D. 8 pizza/dollar and about $96.88/pizza Question Resources

Answers

If you would like to find both unit rates, you can calculate this using the following steps:

$96.88 ... 8 pizzas
$x = ? ... 1 pizza

96.88 * 1 = 8 * x
96.88 = 8 * x      /8
x = 96.88 / 8
x = $12.11


$96.88 ... 8 pizzas
$1 ... y pizza = ?

96.88 * y = 8 * 1
96.88 * y = 8      /96.88
y = 8 / 96.88
y = 0.08 pizza

The correct result would be A. $12.11/pizza and about 0.08 pizza/dollar.

Answer:

Your answer will be A.

$12.11/pizza and about 0.08 pizza/dollar

10x-3-2x=4 solve the equation and show your work

Answers

(10x) (-3) (-2x) =  4
move the -3 to the other side and change the sign
10x - 2x = 4 + 3
8x = 7
therefore x = 7/8