The volume of a cube is 1 cubic meter. What is the length of of each side of the cube

Answers

Answer 1
Answer: 1 Metre is the length of each side of the cube.

To example, here is the Volume Of Cube Equation:

V = a^3

We are given the value for V, so just take the cube root of 1, which equates to 1.




Related Questions

What is the estimate of 19% of $53
sergei caught 4 striped fish. each one weighed the same number of pounds. then he caught another fish that weighed 8 pounds. which expression represents the total weight of the fish that sergei caught
Betsy is making a flag. She must choose 3 colors from red, blue, yellow and white. How many choices does she have?
Which is bigger 2/3 or 1/3?
Can you simplify 5 over 36

Is it negative or positive? a)20(-3)
b)-4(3)
c)-12(-5)
d)(-3)(2)(-5)
i'm confused!

Answers

a) 20(-3)= -60  ~negative
b) -4(3)= -12    ~negative
c) -12(-5)= 60  ~positive
d) (-3)(2)(-5)= 30  ~positive
negative  x  negative  = positive
positive   x   positive   = positive
positive   x   negative  = negative
hope this helps

Write an expression for the calculation divide 15 into thirds and subtract from 14 divided into half

Answers

15 ~ 3 - (14~2)       just a note, this ~ means the division sign

A field has an area of 9/20 square mile. Find the width of the field if the length is 9/10 mile long.

Answers

The area of this rectangle is 9/20 miles squared, then the width of the rectangle exists 1/2.

What is the length of a rectangle called?

A rectangle is a shape with only two dimensions. It is a quadrilateral whose opposite sides are each the same length and parallel, and whose four interior angles are each 90° (circ). As an equiangular quadrilateral, it is also known. The length and width of a rectangle are its longer and shorter sides, respectively.

To find the area of a rectangle:

a = l × w

Where l is the length and w is the width.

length: A= 9/10 miles

Area: w = 9/20 miles

Area = length × Width

9/20 miles = 9/10 miles × Width

Width = (9/20 miles) / (9/10 miles)

simplifying the above equation, we get

$=(9 \cdot 10)/(20 \cdot 9)$$

= 10/20

Cancel the numbers: 10/20 = 1/2

= 1/2

Therefore, the area of this rectangle is 9/20 miles squared, then the width of the rectangle exists 1/2.

To learn more about rectangle refer to:

brainly.com/question/25292087

#SPJ2

Width=Area/Length

Area=9/20(.45)

Length=9/10(.9)

w=.45/.9

w=1/2


Therefore, the width is 1/2(.5)

What is the equation of a line that has a slope of -3 and passes through (-2,6)

Answers

It has to do with equation of a straight line and I hope it helps

Solve for y:-

y - 18 = 10

y = ?

Thank You!

Answers

In this question we can seethat there is one unknown variable named “y” and one equation. So it isabsolutely possible to find the correct value of the unknown variable “y”. Nowlet us check the equation that is given and solve it correctly.
y - 18 = 10
y = 10 + 18
  = 28
So the value of the unknown variable “y” is 28. I hope thisis the answer you were looking for and the procedure is clear to you.


To solve for y we will use the INVERSE OPERATION of subtraction which is addition. Lets do it:-

y - 18 = 10
10 + 18 = y
10 + 18 = 28
y = 28

CHECK OUR WORK:-

28 - 18 = 10
We were RIGHT!!!

So, y = 28.

Hope i helped ya!!! 

A 3-pound bag of apples costs $5.25. What is the unit price of a pound of apples? per pound At this rate, how many pounds of apples can be purchased for $17.50? pounds of apples Let x represent the number of pounds of apples and y the total cost of the apples. What is the equation that represents the direct variation between the total cost of the apples and the number of pounds of apples?

Answers

Answer:

Cost of 3 pounds of apples = $5.25

Cost of unit pounds of apples = (5.25)/(3)= 1.75 dollars.

So, price is $1.75 per pound.

At this rate, how many pounds of apples can be purchased for $17.50

Amount of apples = (17.50)/(1.75)=10 pounds

Let x represent the number of pounds of apples and y the total cost of the apples.

So, the equation that represents the direct variation between the total cost of the apples and the number of pounds of apples

y=1.75x

$1.75 per pound of apples, 10 apples can be purchased for $17.50 because you divide 17.50 by 1.75 since that is your unit rate per pound.